DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erzurum'daki 'CHP'nin seçim tırı' tartışması

Erzurum'daki 'CHP'nin seçim tırı' tartışması

7 Yıl Önce
2015-05-29 17:58:10
Erzurum İl Seçim Kurulu, Lala Paşa Camisi ve Yakutiye Medresesi arasına konuşlandırılan CHP'nin seçim tırının, "bulunduğu alanın kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde kalan bölge olması, yaya trafiğine açık ancak taşıt trafiğine kapalı olması" gerekçesiyle kaldırılmasını, oy birliğiyle kararlaştırdı.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin seçim tırının Anıtlar Kurulu kararıyla Yakutiye Kent Meydanı'ndan çıkarılmasından sonra CHP Erzurum Milletvekili adayı Gonca Aytaş tarafından çeşitli tartışmalar başlatıldığını ifade etti.

Korkut, AK Parti Yakutiye İlçe Başkanı Recep Aydın'ın başvurusu üzerine Erzurum İl Seçim Kurulu Başkanlığının konuyu değerlendirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Çeşitli provokasyonlar ve gerçeğe aykırı sosyal paylaşımlarıyla toplumu kışkırtan bu tavra İl Seçim Kurulu 29 Mayıs 2015 tarihi kararıyla gerekli cevabı verdi. Umarım bu kararı da yok saymaz, provokasyonlarına devam etmezler. Siyasi partilere de gönderilen ders niteliğindeki kararla CHP'ye eşitlik ilkesi, tarihi değerlere saygı hatırlatıldı. 2015/9 karar numarasıyla yayınlanan kararda, CHP tırının arkeolojik sit alanına konulmasının, Lala Paşa Camisi ile Yakutiye Medresesi'nin olumsuz etkileyeceği, toplum huzur ve düzenin bozulacağı, alanda hiçbir siyasi partiye yer verilmediği hatırlatılarak alana tır konulamayacağı CHP'ye büyük harflerde duyuruldu.

Erzurum'un huzurlu ve hoşgörü yapısını bozmak için provokasyonlar üreten bir anlayış, Seçim Kurulu'nun kararına rağmen sosyal medyada yine kışkırtmalarına devam etti. CHP adayları ve bazı CHP'lilerin Gezi Parkı sendromu yaratmak için inatla çabaladıkları attıkları sosyal paylaşımlarına yansıdı. Bunlar hak ve hukuktan anlamazlar, yalnızca bağırıp çağırarak kışkırtma yaparlar ama biz yine de yargının tokat gibi kararını onlara hatırlatalım."

- İl Seçim Kurulu Kararı

Erzurum İl Seçim Kurulu'nun kararında AK Parti Yakutiye Belediye Başkanı Recep Aydın'ın Yakutiye İlçe Seçim Kurulu'nun kararının ortadan kaldırılmasını talep ederek başvuru yaptığı belirtildi.

İtiraz dilekçesinde de belirtildiği gibi alana kapıdaki kilidin kırılarak girildiğinin tespit edildiği ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Yakutiye Kent Meydanı'nda açılan CHP standının (tır dorsesi) bulunduğu alanın kentsel ve 3. derece arkeolojik sit alanı içerisinde kalan bölge olması, yaya trafiğine açık ancak taşıt trafiğine kapalı olması, tır dorsesinin sunulan itiraz dilekçesinde ekli fotoğraflarda söz konusu Yakutiye Kent Meydanı'na girişteki kapının kırılmak suretiyle girildiği, tır konteynerinin de Lala Paşa Camisi ile Yakutiye Medresesi arasındaki bölüme konuşlandırıldığı, hem tarihi eser hem de ibadethane bulunan bu yerde tır dorsesi büyüklüğünde bir aracın konulmasının toplum huzur ve düzenini bozabileceği, diğer partilerin bu alan dışında küçük stantlar kullandıkları, CHP'nin tır dorsesinin bulunduğu alanda hiçbir partinin stant kurmadığı, ölçülülük eşitlik, kuralları ve tır dorsesinin bulunduğu yer bir bütün olarak değerlendirildiğinde Yakutiye İlçe Seçim Kurulu'nun 26.05.2015 tarih ve 2015/9 sayılı kararında belirtilen bu yöndeki taleple ilgili kararın iptaliyle CHP'ye ait tır dorsesinin ilgili alandan kaldırılmasına oy birliği ile karar verildi."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kul

Allah'ım Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza ve İslam için çalışan herkese Hz Ebubekir'in Teslimiyeti, HZ Ömer'in adaletini, Hz Osman'ın ahlakı, Hz Alinin ilmini ve Fatih sultan Mehmet in Fetih'ini nasip etsin inşallah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş