DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erzurum'daki 'CHP'nin seçim tırı' tartışması

Erzurum'daki 'CHP'nin seçim tırı' tartışması

29.05.2015 13:19:13
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve partililer, Erzurum'da tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle zabıta ekiplerince kaldırılan seçim tırını Yediemin garajından geri aldı.

Seçim tırını alabilmek için kente gelen Tekin ve partililer, ilk olarak Yediemin garajına gitti. Burada mahkeme ve seçim kurulu kararlarını yetkililere teslim eden partililer, tırı geri almayı başardı.

Daha sonra polis eşliğinde kent merkezine doğru ilerleyen seçim tırı, Üniversite Kavşağı'nda trafik polislerince durduruldu. Tırın şehir merkezine girmesi engellendi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan CHP Genel Sekreteri Tekin, ilk olarak Vali Ahmet Altıparmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüştüklerini anlattı.

Seçim tırıyla ilgili mahkeme kararının bulunduğuna işaret eden Tekin, Belediye Başkanı Sekmen'in seçim tırını Havuzbaşı Meydanı'na koymalarında bir engel olmadığını kendilerine söylediğini aktardı.

Yargı kararı çerçevesinde seçim tırının polis eskortuyla götürülmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

"Herhalde arkadaşlarımız yanlış anlamış ki önümüzü kesiyor. Kardeşim, keşke bu silahlarla Müslüman kanına kıyanların tırlarını kesebilseydiniz, bizim tırımızın önünü kesmenin bir anlamı yok. Yasayı uygulamak zorundalar. Emniyet Müdürü'nün bana kullandığı cümle, çok acı verici. Sayın Emniyet Müdürü aynen şunu söyledi, yargı kararını okuyunca, 'Başkanım haklısınız ama bize böyle talimat verildi.' Türkiye talimatlarla değil, yasayla, hukukla yönetilir ama ne yazık ki şu anda eşkıyalık sistemiyle karşı karşıyayız."

Tekin, gazetecilerin tırın yolunun açılmaması halinde ne yapacaklarını sorması üzerine, "Açarız, açarız. Ya açarız ya açarız. İkinci kez talimat gelmiş maalesef. Sürekli talimat geliyor. Bu ülke talimatla yönetilemez. Şu anda emniyet mensuplarının tamamı suç işliyor. Bu işin arkasına sonuna kadar gideceğiz. Bu kararı ben almadım, Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı var" şeklinde yanıt verdi.

Kent merkezine doğru ilerlemesine izin verilmeyen seçim tırı, Üniversite Kavşağı'nda bekletiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş