DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Ertuğrul Fırkateyni' saygıyla anıldı

Japonya'da 125 yıl önce batan Ertuğrul Fırkateyni'nde hayatlarını kaybedenler TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de katılımıyla gerçekleşen törende anıldı.

04.06.2015 08:48:37
Ülkenin güneydoğusundaki Vakayama bölgesinin Kuşimoto kentinde bulunan Ertuğrul Şehitliği'nde düzenlenen törene, Japonya Prensesi Akiko Jouo, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, çok sayıda Türk ve Japon yetkilinin yanı sıra yabancı misyon temsilcileri de katıldı.
 
Türkiye'den getirilen toprak, Tokyo Camisi imamı Muhammed Raşit Alas'ın okuduğu dualar eşliğinde şehitliğe serpildi.
 
TBMM Başkanı Çiçek, Japonya Prensesi ve diğer yetkililer, törenin ardından Türk Müzesi'nin açılış seremonisine katıldı ve kurdele kesti.
 
Cemil Çiçek, Ertuğrul Fırkateyni'nin batmasının 125'inci yılı anısına Türkiye'den yola çıkan ve 2 aylık tarihi bir yolculuk sonucu Kuşimoto kıyılarına ulaşarak demir atan TCG Gediz Fırkateyni'ni gezerek incelemelerde bulundu ve askeri yetkililerden sefere ilişkin bilgi aldı.
 
Cemil Çiçek, yarın Kuşimoto'daki temaslarını tamamlayarak Tokyo'ya geçecek.
 
TCG Gediz Fırkateyni ise Kuşimoto'dan demir alarak Tokyo limanına doğru yola çıktı.
 
Diğer yandan, deniz subay ve astsubay eşleri tarafından kurulan Bahriyeliler Derneği, Japonya'da faaliyetlerde sergilenmek üzere Ertuğrul Fırkateyni'nin bir maketini gönderdi.
 
Ertuğrul Firkateyni, 15 Eylül 1890'da geri dönmek için Yokohama Limanı'ndan ayrılmış, tayfun sebebiyle 16 Eylül 1890'da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batmıştı. Kazada 531 Türk denizci şehit olmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ÖMER FARUK ÖZER

çok konuşan çok hata yapar yavrum bırak açıklamayı da ne yapılması gerektiğini söyle bu işler saz çalmakla olmuyormuş gördün mü halen aynı siyaseti güdüyorsunuz halbuki Türkiye de gerçek manada bir muhalefet boşluğu var zaten demokrasilerde her zaman bir iktidar çıkıyor yazık ki sizin gibiler muhalefette konuşulması gerekenleri değil de bu olaydan nasıl kar ederiz mantığında olan sizlersiniz. Hal böyle olunca da karşınızda sizin gibi düşünmeyen her zaman çıkacak.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş