DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan, TBMM'nin açılış törenine katılacak

7 Haziran'da seçilen yeni vekiller, bugün TBMM'de resmen yemin ederek, göreve başlayacaklar. Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

23.06.2015 11:57:51

TBMM'deki yemin töreni bugün saat 15.00'te başlayacak. Hemen öncesinde, saat 14.00'de, geçici Meclis Başkanlığını yürütecek olan yeni TBMM'nin en yaşlı üyesi Deniz Baykal, ile geçici Başkanlık Divanı'nı oluşturacak TBMM'nin en genç üyeleri, Meclis'teki Atatürk heykeline çiçek bırakacaklar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA İZLEYECEK

TBMM'nin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. 

Geçici Meclis Başkanı ve geçici Meclis Başkanlık Divanı yemin ettikten hemen sonra, milletvekilleri, illerinin ve isimlerinin alfabetik sırasına göre yemin edecekler. İlk yemini Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş edecek.

YEMİN TÖRENİ 10 SAAT SÜRECEK

TBMM bürokrasisi, her bir milletvekilinin yaklaşık bir dakika yemin edeceklerini hesaplayarak, tüm yeminlerin tamamlanmasının yaklaşık 10 saat süreceğini hesapladı. Buna göre, 15.00'te başlayacak olan yemin töreninin, gece yarısı 01.00-02.00 gibi bitmesi bekleniyor.

MECLİS BAŞKANLIĞI SÜRECİ DE BAŞLIYOR

TBMM İç tüzüğü uyarınca, yeni Meclis'in açılmasıyla birlikte, Meclis Başkanlığı seçim süreci de başlamış oluyor. 
Buna göre 5 gün içinde adayların belirlenmesi, TBMM Başkanlığı için seçimin ilk turunun da 28 Haziran Pazar günü gerçekleştirilmesi gerekiyor. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fozcelik

katılıyorum. vasat çizgisinde olanların sesi daha çok gür çıkmalıdır. ayrıca timeturk'e kendi adıma tşk. ederim

Görüş Bildir Bizimle Paylaş