DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

'Erdoğan, PKK'yla savaştan geri çekilmeli'

Financial Times gazetesi başyazısında, 'PKK'yla savaşın yeniden başlaması, yeni bir kaygı kaynağı' dendi...

11.09.2015 06:45:00

İngiltere'nin önde gelen medya organlarından Financial Times gazetesi başyazısında "Erdoğan PKK ile savaştan geri çekilmeli. Türkiye'nin Kürtlerle yeniden çatışması istikrarsızlıktan başka bir şey getirmez" ifadesine yer verirken, "Savcılığın Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlatması Kürtlerle Türkler arasındaki gerilimi daha da tırmandırabilir." yorumunda bulunuldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre; "Türkiye'de sadece vatandaşlarını değil, Batı'daki dostlarını da alarma geçirmesi gereken bir sosyal ve siyasi çalkantı yaşanıyor. Ülkede daha yeni, sonuç alınamayan bir seçim yapıldı, ekonomi çatırdıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan daha fazla anayasal yetkiyi elinde toplamaya çalışıyor.

"Tüm bunların ortasında PKK'yla savaşın yeniden başlaması, yeni bir kaygı kaynağı. Bu durum, iki tarafın, ama özellikle Erdoğan'ın geri çekilmemesi halinde Türkiye'nin topyekûn bir istikrarsızlığa sürüklenmesi riskini içeriyor."

"PKK 1984'ten beri Türk devletiyle özerklik için savaşıyor. Savaşta 40 bin kişi öldü. Erdoğan 2003'te başbakan olarak iktidara geldiğinde Türklerle Kürtler arasındak husumeti sona erdirmek için çok şey yaptı. Nüfusun yüzde 15'ini oluşturan Kürt halkına siyasi haklar tanıdı. Ama Temmuz'da Erdoğan'ın en gurur verici başarısı darbe aldı ve çatışmalar yeniden başladı. PKK saldırılarında 100'den fazla asker ve polis memuru hayatını kaybetti. Türk Hükümeti büyük bir güçle karşılık verdi, Kürtlerin yaşadığı yerlerde 100 askeri bölge oluşturdu. "

"PKK, Washington ve Brüksel'de terörist olarak kabul edilen kanlı bir örgüt. Ama Ankara'yla çatışmaların yeniden başlaması daha çok Türk hükümetinin yaptıklarıyla ilgili. Kürt militanlar uzun bir süredir, hükümetin IŞİD'e karşı savaşma konusunda gönülsüz davranmasına öfke duyuyordu. Cihatçılar, Türkiye için, Batı'ya olduğundan daha büyük bir tehlike arz ediyor. Ama Erdoğan IŞİD'le mücadele etmeye karşı isteksiz davrandı. Amerikan uçaklarına Türk üslerini kullanma izni vermesine rağmen, neredeyse her açıdan Suriyeli Kürtleri daha büyük bir tehdit olarak gördü."

"Erdoğan'ın ayrıca, savaşı iç politikadaki amaçları için tırmandırdığı şüphesi var. Güneydoğu ve Kuzey Irak'taki Kürt militanlara hava saldırılarıyla o kadar acımasızca misilleme yapıyor ki PKK'yla yeniden müzakere masasına oturmak imkânsız hale gelecek. Savcılığın Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlatması Kürtlerle Türkler arasındaki gerilimi daha da tırmandırabilir."

"Ankara'nın Nato'daki müttefikleri, özellikle de ABD için, Erdoğan'ın seçtiği yol, kaygı kaynağı olmalı. Kürtlere karşı savaşı, sadece Suriye'de IŞİD'e karşı en etkili güce zarar verecek. Ayrıca giderek artan siyasi ve ekonomik kargaşa görüntüsü, ABD öncülüğündeki ittifakın doğu kanadında göze alabileceği bir şey değil. Erdoğan bir şekilde PKK'yla gerilimi düşürecek bir yol bulmalı. Topyekûn bir savaş, cevabı olamaz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osmanlı

arkadaş bu ingiltereye ne oluyosa anlamıyorum. kendisi senelerce vurdu bombaladı astı kesti IRA yı şimdi kalkmış ülkemize laf söylüyo. yav basitçe sanane. ne oldu taşeronlarınmı zarar görüyor ?? uyuşturucu trafiğinmi aksıyor? silahmı satamıyorsun ? kilometrelerce uzaktasın defol git ülkende bisiklete bin, balık tutmaya git, karınla çocuğunla vakit geçir. sanane bizim ülkemizin iç işlerinden. Bizim pkk dan ülmemizi temizleyip Türk Kürt kardeşliği oluşması galiba seni asıl bu korkutuyo. senin ortadoğudaki taşeronun bitmez iranla yoluna devam edersin.

sinan

ne kullanıyorsunuz kardeş ya. ortada HDP mi kaldı herkesi tutukladılar kim Evet oyu verecek. herkesi kendiniz gibi sanmayın lütfen.

osman

Ha şunu bileydiniz.6000 km uzakliktaki bayililar bile goruyor ama bizim Akp li troller gormuyor.

osman

Ha şunu bileydiniz.6000 km uzakliktaki bayililar bile goruyor ama bizim Akp li troller gormuyor.

Emil

İngiltere başmak olmak üzüere bütün dinsiz devletler pkk-nən bitmesindən rahatsız.Hepsi konuşuyor.Şu anda Erdoğan siyaseti pkk-nı bitirmekde.Bir kaç ay öyle davam etseler pkk diye bir şey kalmaz.Əğer kalan olursa onlarıda halk bitirer.Türkiyenin pkk-nı darmadağın etmesinin dayandırılması yol verilmezdir.Büyük adımlar atılmış şu anda.Bir kaç böyle davam ederse pkk-nın sonu gelir Allahın izniyle.Demirtaşda başda olmak üzere o din duğuşmanlarını hepsini aponun yanına göndermek lazım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan