DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan: O fotoğrafı görünce yıkıldım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli çocuğun fotoğrafını görünce yıkıldığını söyledi...

7 Yıl Önce
2015-09-04 01:32:50

CNN International'a konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bodrum'da kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin fotoğrafını görünce yıkıldığını söyledi. Erdoğan, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'a konuk olarak, Bodrum'da kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden ve fotoğrafları dünyanın gündemine oturan Suriyeli çocukla ilgili soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN muhabirinin, Aylan Kurdi adlı çocuğun cansız bedeninin fotoğrafını gördüğünde nasıl tepki verdiği yönündeki sorusu üzerine, fotoğrafı gördüğünde ailesiyle birlikte olduğunu, çocuklarının ve torunlarının da fotoğrafı gördüğünü ve yıkıldığını söyledi.

‘İNSANLIK NEREDE SORUSUNU SORDUK'

Erdoğan, fotoğraf karşısında kendilerine "İnsanlık nerede, insanlığın vicdanı nerede" sorusunu sorduklarını ifade ederek, 3 yaşındaki bir çocuğa ait bu fotoğrafın kendilerini ağlatan bir kare olduğunu ifade etti. 

"Daha önce de ne yazık ki Akdeniz'in azgın sularında çok sayıda çocuk, anne ve babanın boğulduğunu" hatırlatan Erdoğan, sadece Türk sahil güvenlik görevlilerinin yıl başından bu yana Akdeniz'de 50 binden fazla kişiyi kurtardığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhabirin "Suçlu kim" sorusuna, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, Batı'yı "Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soruyu da "gerçeğin bu olduğunu" söyleyerek yanıtladı. 

Akdeniz'e sınırı olan ülkelerin bu insanları kabul etmek istemediğini ifade eden Erdoğan, öte yandan Türkiye'nin sınırlarına dayanan insanları misafir olarak kabul ettiğini, onlara ev sahipliği yaptığını, bu nedenle de Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye gelenlerin sayısının 2 milyonu aştığını vurguladı.

'BU NASIL BİR YAKLAŞIM'

Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Macaristan gibi ülkelerin de aynı şeyi rahatlıkla yapabileceğini ancak yapmadıklarını ifade eden Erdoğan, aynı şeyin Almanya için de geçerli olduğunu söyledi. Erdoğan, Alman bir bakanın Türk yetkililerin ülkeye kabul ettiği kişilerden bazılarının seçilerek Almanya'ya götürülmesi yönündeki önerisini de eleştirdi ve "Bu nasıl bir yaklaşım, bunu anlamak mümkün değil" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke yönetimlerinin de sorumluluk alması ve bu insanlara ortak bir operasyonla yaşama şansı verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Az önce gösterdiğiniz şu resmi görmek istemiyoruz" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

M

Hala Türkiye'ye ve Tayip'e suç atmaya çalisanlar var ya. Yaziklar olsun hepinize, en cahilinizden en bilgilinize, hepinize lanetler olsun! Tayyip ki, tek basina tüm dünyaya karsi Suriyeyi haykirdi senelerce, suriyelilere bakti, onlara varda bize yokmu dedi bugün türkiyeyi suçlu görenler! suriyeliler geri dönsün diyenler, bugün bu çocukcagiz üzerinden Tayyipi vurmaya çalisiyorlar. Halbuki, Binlerce çocuk simdiye kadar toprak altinda bogularak öldü ! Allah hepinizi perperisan eylesin! Allah müslümanlari ve iyi kalpli insanlari sizin serrinizden kurtarsin ve korusun! amin

ali

Türkiye'nin hiç sorumluluğu yok mu?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş