DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan’ın, ‘kapıları açarız’ resti AB’yi korkuttu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AB’yi sözünü tutmamakla suçlayarak, 'kapıları açarız' restini çekmesi, AB’yi korkuttu. AB Komisyonu sözcülerinden Bertraud, Erdoğan'a, verdikleri sözlerin arkasında olduklarını söyledi. Türkiye'deki Suriyelilere yardım için taahhüt edilen 6 milyar euroluk mali kaynağın geriye kalan kısmın da kısa süre içerisinde aktarılacağını belirtti.

2 Yıl Önce
2019-09-07 10:41:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AB'yi sözünü tutmamakla suçlayarak, "kapıları açarız" resti, Avrupa'da büyük yankı buldu. Erdoğan'nın restinden korkan ve telaşa kapılan AB, Türkiye'ye, verdikleri sözlerin arkasında olduklarını söyledi. AB, Türkiye'deki Suriyelilere yardım için taahhüt edilen 6 milyar euroluk mali kaynağın geriye kalan kısmın da kısa süre içerisinde aktarılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın, Suriye'de "güvenli bölge" oluşturulmazsa sığınmacıları Avrupa'ya gönderebileceklerini söylemesine ve AB'yi söz verdiği yardımları vermemekle suçlaması, AB'yi korkuttu. Erdoğan'ın açıklamalarından sonra, AB cephesinden Türkiye'ye yönelik övücü ve söz verilen yardımların yapılacağı açıklamaları geldi.

İdlib kaynaklı yeni bir göç akını endişesinin arttığı bir dönemde Türkiye'den yapılan açıklamalar, AB başkentlerinde endişeye yol açarken, AB Komisyonu sözcülerinden Natasha Bertraud, Erdoğan'a, verdikleri sözlerin arkasında olduklarını söyledi.

Türkiye'deki Suriyelilere yardım için taahhüt edilen 6 milyar euroluk mali kaynağın 5,6 milyar euroluk bölümünün tahsis edildiği bilgisini veren Bertraud, geriye kalan kısmın da kısa süre içerisinde aktarılacağını belirtti.

Türkiye'nin olası taleplerini ele almaya açık olduklarına da işaret eden sözcü, Türkiye-AB mutabakatı konusunda da, "Türk ortaklarımızla bu işbirliğini iyi niyetli bir şekilde sürdürebileceğimize güvenimiz tam" ifadelerini kullandı.

SON HAFTALARDA KAÇAK GÖÇ ARTTI

AB-Türkiye mutabakatının geleceğini tartışmaya açan gelişmeler, Erdoğan'ın mutabakatın çökebileceği açıklamalarıyla sınırlı değil. Son haftalarda Türkiye üzerinden Yunanistan adalarına geçmeye çalışan göçmenlerin sayısında hızlı bir artış yaşanması da Avrupa başkentleri tarafından dikkatle izleniyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) verilerine göre, Türkiye üzerinden Yunanistan adalarına geçen göçmen sayısı Temmuz ayında 5 bini buldu, Ağustos ayından ise 8 bin 103'e yükseldi.
Son üç ayda Türkiye üzerinden Yunanistan adalarına ulaşan mültecilerin sayısı bir yıl öncesine kıyasla yüzde 114 arttı. Bu oran AB-Türkiye mutabakatının uygulanmaya başlamasından bu yana en yüksek rakamları oluşturuyor.

BERLİN'DEN TEMKİNLİ AÇIKLAMALAR

Alman hükümet sözcü yardımcısı Martina Fietz, geçen Cuma günü düzenlediği olağan basın toplantısında, Türkiye'den Yunanistan'a artan kaçak göç hakkındaki soruları yanıtlarken, "Gelişmeleri büyük bir dikkatle izliyoruz, gelenlerin sayısındaki artış ciddiye alınması gereken oranda ama buna rağmen AB-Türkiye mutabakatı öncesine kıyasla daha az" ifadelerini kullandı.

Fietz, "Türkiye-AB mutabakatının zaten ana hedefi sığınmacılara, AB'ye gelme ihtiyacı duymayacakları şekilde Türkiye'de uygun koruma temin etmek ve perspektif sağlamak. Rakamlar da bunun büyük ölçüde başarıldığını ortaya koyuyor. Bu nedenle biz, 18 Mart 2016 tarihli mutabakatın bir başarı olduğu ve sürdürülmesi görüşündeyiz" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN: AB SÖZÜNÜ TUTMUYOR

Türkiye'nin Suriyeli mültecilere harcadığı paranın 40 milyar doları bulduğunu söyleyen Erdoğan AB'yi mali yardım sözünü tutmamakla suçluyor.

AB, mülteci mutabakatı kapsamında Türkiye'ye "Avrupa'ya kaçak göçü önlemesi" karşılığında 6 milyar euro mali yardım taahhüdünde bulundu. Bugüne kadar bunun 5 milyar 600 milyon euroluk bölümü tahsis edildi. Bunun da 3 milyar 450 milyon euroluk bölümü projeler bazında sözleşmeye bağlandı.

AB Komisyonu'nun açıkladığı son verilere göre, söz verilen mali yardım kapsamında bugüne kadar yapılan ödemeler 2 milyar 350 milyon euroya ulaştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş