DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan'dan Mursi kararına sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını kınadı.

16.06.2015 17:18:19

Cuhmurbaşkanı Erdoğan darbe yönetimi tarafından hakkında idam kararı verilen Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi hakkında bir açıklama yayınladı. Erdoğan bu karar için "Hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir." dedi.

İşte o açıklama:

Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasının, haksızca cezaevine konularak temel hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmasının akabinde,  kendisi ve birlikte yargılandığı 105 kişi hakkında verilen idam cezalarının onanmasını şiddetle kınıyoruz.

DARBE YÖNETİMİ HUKUKU AYAKLAR ALTINA ALDI

Bu kararlar, hukukun, temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir.

Sayın Mursi'nin bir başka davadan müebbet hapis cezasına da çarptırılmış olduğu bu süreç, binlerce masum insanı öldüren ve onbinlerce kişiyi haksız yere hapse atan darbe yönetiminin hukuku ayaklar altına aldığının en bariz göstergelerinden biridir.

ULUSLARARASI TOPLUM HAREKETE GEÇMELİ

Mısır'da toplumsal barışı ciddi biçimde tehlikeye sokabilecek bu gidişata son verilmesi, darbe yönetimin talimatlarıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz.

"BU KARARLARIN HEPSİ KEYFİ"

Mısır'da adil yargılama koşullarına riayet edilmeksizin verilen keyfi kararların bozulmasının sağlanması, uluslararası toplumun demokrasiye ve insan haklarına sahip çıkma mücadelesi açısından da son derece önemlidir.

"TÜRKİYE MISIR HALKININ YANINDADIR"

Mısır'da toplumsal uzlaşının ve istikrarın yeniden tesisi açısından, Sayın Mursi ve diğer mağdurlar hakkında verilen idam cezalarının bozulması ve engellenmesi hayati önem taşımaktadır.

Mısır'da sağduyunun, demokrasinin ve hukukun hakim olmasını temenni eden Türkiye, her zaman kardeş Mısır halkının yanında yer almaya devam edecektir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

işte benim cumhurbaşkanım... bunun için sizi çoook seviyorum sayın cumhurbaşkanım...zalimin karşısında, mazlumun ise yanında yer almak...

Zafer H.

Hudapar mazlum Kürt halkinin yaninda olma karari vermis.batida evleri ve isyerleri yakilan ve yagmalanan Kurtlere destek olmali bu tavrini surdurmelidir.dalamanda yasayan bir kurt olarak evlerimiz cevrilmis durumdadir.turkler disari cikmamiza izin vermiyor.kardeslik bu mu.

Murat

Uluslararasi toplumun yulari kuresel cetenin elinde zaten kimden yardim bekliyceksin. Devlet guclu olmazsa ihanet ceteleri guclu olur, sisi gibi,parelel gibi, pkk ve avanesi gibi.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş