DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan'dan Can Dündar'a suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:47:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu tarafından verilen suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesinin 29 Mayıs 2015'deki nüshasında, geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" belirtildi. 

Dilekçede, Dündar'ın, "paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan sahte görüntü ve bilgileri yayınlayarak, yardım tırlarını, planlanan kurgu çerçevesinde 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla' sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurarak, tamamen hukuka aykırı bir biçimde tırları arayan örgüt mensuplarının eylemine iştirak ettiği" bildirildi.

"Devletin ve milletin milli menfaatlerini paralel örgüt ile hareket ederek hedef alan Dündar'ın bu eyleminin gazetecilik olarak değerlendirilemeyeceği" vurgulanan dilekçede, Adana ve İstanbul Cumhuriyet başsavcılıklarınca paralel örgüte karşı bazı suçlardan dolayı soruşturma açıldığı hatırlatıldı.

Dilekçede, "Soruşturma yürütülen örgüt mensuplarının eylemine iştirak eden şüpheli Can Dündarhakkında şikayetçiyiz" ifadesi kullanıldı.

Dündar'ın, yürütülen soruşturmalarla ilgili alınan yayın yasağı kararlarına rağmen, "gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntüleri yayınlamak suretiyle adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve gizliliği ihlal suçlarını işlediği" de savunulan dilekçede, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarının da arasında bulunduğu bazı suçlardan Dündar hakkında gerekli tahkikatın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ahmet

Çeçenistan özgürlüğüne kavuştu şimdi sıra Suriye'de. Benim anlamadığım Suud, Katar, Türkiye, Batı, ABD ve Ürdün bunların hiçbirisinde İslam'ın 'İ' si bile yokken bu adamlar neden özellikle Suriye'yi seçtiler. Sebep Suriye'nin Filistin'e desteği olmasın? Eğer Suriye'de başarılı olurlarsa sıra kime gelecek? İsrail için bir planları var mı? Türkiye'de bu adamları destekleyen gruplar acaba canlarını, mallarını ve ırzlarını bunlara teslim edebilirlir mi?

alia57

Bu Can, Mustafa adlı bir belgesel yaptı...Orada M.Kemal'i normal bir insan gibi gösterdiği için kendi Kemalist mahallesinden büyük tepki gördü..Adeta buna Kemalizm dininden aforoz ettiler...O da yeniden onlara yaranmak ve mahallesine dönebilmek için aşırı çıkışlar yapmaya başladı...Paralelin eline tutuşturduğu belgeleri yayınlayarak hem İsa'ya hem Musa'ya yaranma derdine düştü...Muhammed'e(as) yaranma derdi zaten yok...Şimdi emperyalist uşakları ve yerli Kemalistler nezdinde 'kahraman' olma çabası içerisinde..Can'ın Dün'ü dardı, yarını da dar olacak...İhanetinin bedelini ödemeli...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş