DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Erdoğan'a vatandaşlık eleştirisi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 'insanlıktan çıkanlar, bizi vatandaşlıkla tehdit ediyor' dedi...

6 Yıl Önce
2016-04-09 21:39:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ‘teröre destek verenlerin vatandaşlıktan çıkarılması' yönündeki açıklamalarına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Asıl insanlıktan çıkmış olanlar, bizi vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ediyorlar. Biz kendilerini insanlığa davet ediyoruz” eleştirisinde bulundu.

Ajanslarda yer alan bilgide; İstanbul'da düzenlenen bir toplantı için çeşitli İslami örgüt ve çevrelerin temsilcileriyle bir araya gelen Demirtaş, basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘HDP HİÇBİR YERDE OY KAYBETMİŞ DEĞİL'

"HDP'nin batıda oy kaybettiğine dair yapılan anket sonucunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya HDP Eş Genel Başkanı, "Bizim de yaptırdığımız araştırmalar var. HDP hiçbir yerde oy kaybetmiş değil, güven kaybetmiş değil. Türkiye kan kaybediyor. Mesele partilerin oy artırıp kazanmasından çok Türkiye'nin kan kaybediyor olmasıdır. Can kaybediyor olmasıdır. Biz işin bu kısmını daha çok önemsiyoruz. Ama öyle yansıtıldığı gibi halk nezdinde ne oy ne itibar ne de güven kaybetmiş değil" cevabını verdi. 

‘BU VATAN HERKESİN ORTAK VATANI'

Demirtaş, Erdoğan'ın yaptığı ‘vatandaşlıktan çıkarma' açıklamasına dair  bakanlık nezdinde bir görüşme olup olmadığı sorusu üzerine de şunları söyledi:

"Bakanlıkla görüşülecek bir şey yok. Bu husus darbe dönemlerinde hayata geçirilmiş cunta uygulamalarıdır. Benzer uygulaması Hitler faşizminde gerçekleşmiş bir uygulamadır. Vatandaşlıktan çıkarmanın koşulları öyle kolay değil. Bu vatan herkesin ortak vatanıdır. Böyle görecek herkes ve buna inanacak. Tek bir etnik kimliğin, tek bir ırkın vatanı değil. Irkçılık yaparak 'Benden olmayan herkes vatan hainidir. Bu ülkenin vatandaşlığını taşıyamaz' derse kendi eliyle toplumu paramparça etmiş olur. Aslı insanlıktan çıkmış olanlar bizi vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ediyorlar. Biz kendilerini insanlığa davet ediyoruz"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Affan aga

Bu kürt etnikcisinin davetine hangi islami dernek yada oluşum katılıyor. O dernek ve oluşumlar islam dan nasibini alamamış demek.

Ali candan

Hdp ye dert mi sanki. Ermenistana giderler. Ya kurtler, halen anlamadilar mi hdp pkk nin asil amacini. Asla kurt diye bir dertleri olmadi. Pkk asala teror otgutunun devami ve amaci israile uydu bir kominist maocu bir devlet kurmak. Pkk nin yaninda yer alan elide kurani kerim tasiyan meleler siz nezaman akillanacaksiniz. Aponun belamlari olmayi mi tercih ediyorsunuz yoksa.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş