DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:48:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

'Erdoğan'a buğzetmekten Allah'a sığınırım'

Ali Bulaç, devlet ekseninde başlatmış olduğu İslamcılık tartışmalarına devam ediyor...

09.07.2015 05:32:13

Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç, bugünkü ‘İslamcılık gerekiyorsa!' başlıklı yazısında 'İslamcılık' tartışmalarına yeni bir boyut daha getirdi. Bizim mahallenin pirüpak olduğunu düşünmek safdilliktir, ifadesini kullanan Bulaç, "Devlet her türden kılığa girer, bedenden bedene göçer ama asla ruhunu kaybetmek istemez. Bedenin şu veya bu siyasete, gruba ait olması önemli değildir. Önemli olan devletin inisiyatifi tamamen elinde bulundurmasıdır. Eski Ankara Valisi Nevzat Tandoğan'ı yakasından tutan komünist bir gence hışımla söylediklerini hatırlayalım: “Ulan, size ne oluyor? Bu ülkeye komünizm gerekiyorsa, onu da biz getiririz.” Evet, gerçekten devlet merkezî gücünü komünizmle sağlayacağına kanaat getirirse tereddütsüz komünist olur, asıl komünistler bir bakmışlar ki kendileri devletin komünistliğine göre yaya kalmışlardır," dedi.

İşte Ali Bulaç'ın yazısından bir bölüm:

İslamî camia içinde devletin eleman kullanması kadim teamüllerdendir. Sadece İslamcılar veya dinî gruplar içinde değil, her siyasî hareketin içinde bu türden eleman var. Sol, sosyalizm, milliyetçi, sağcı, liberal, mezhep endeksli hareketlerde devlet eleman bulundurur. Dahası devlete karşı silahlı mücadele veren örgütler de bundan hali değildir. 2012'de patlak veren 7 Şubat MİT'in KCK içindeki yapılanması meselesi hâlâ aydınlanmış değil. Uğur Mumcu'nun katline yol açan hakiki sebep “dini hamiyet” değil, devletin PKK ile olan kirli ilişkisini tespit edip deşifre etmeye hazırlanmasıydı.

Bizim mahallenin pirüpak olduğunu düşünmek safdilliktir. Mesele devletin 150 yıllık İslamî akımları  manipüle etmeye veya dinî hayatı-dinî oluşumları denetim altında tutmaya çalışması değil, İslamcı akımların ve dindarların bu türden manipülasyonlara karşı feraset ve basiret içinde olmamalarıdır. Müslüman'ın “devleti kutsaması” ile bu türden söylentilere maruz kalanlar hakkında “hüsn-ü zan” beslemesi, mahalleyi yerli-yabancı istihbaratçılara açık hale getiriyor. Müslümanlar bu devletin nasıl bir nesne olduğunu iyi bilmiyorlar. Devletin nev'i şahsına münhasır refleksleri var; muhalif hareketlere karşı kavi ve esnektir.

Devlet her türden kılığa girer, bedenden bedene göçer ama asla ruhunu kaybetmek istemez. Bedenin şu veya bu siyasete, gruba ait olması önemli değildir. Önemli olan devletin inisiyatifi tamamen elinde bulundurmasıdır. Eski Ankara Valisi Nevzat Tandoğan'ı yakasından tutan komünist bir gence hışımla söylediklerini hatırlayalım: “Ulan, size ne oluyor? Bu ülkeye komünizm gerekiyorsa, onu da biz getiririz.” Evet, gerçekten devlet merkezî gücünü komünizmle sağlayacağına kanaat getirirse tereddütsüz komünist olur, asıl komünistler bir bakmışlar ki kendileri devletin komünistliğine göre yaya kalmışlardır. Şu var ki devletin getireceği “nominal komünizm”dir. Gerekirse devlet, sıkıştığında “nominal İslamcı”lığa sarılır. İçi boşaltılmış din adına “sahte İslamcılık!” Şiddet kullanma tekeline sahip devlet iki gücü elinde tutar: Biri toplumun tabii ve iktisadi gücünü, diğeri bürokratik mekanizmayı. Devlet zaafa düştüğünde, nerede birikmiş enerji varsa o enerjiyi taşıyanların önde gelenlerine göz kırpar, gücünü ve hazinelerini ucundan gösterir. Zaaf sahibi olanlar koşa koşa gider, ona taze kan ve can katar. Eski İslamcıların yaptığı bu oldu. Şerif Mardin “AK Parti iktidarı Kemalizm'in başarısıdır.”, Kemal Karpat da “Kemalizm ömrünü Erdoğan ile uzattı.” diyor. Devleti darbecilerden temizlemeye çalışırken, bir anda onlarla kol kola girildi. Bunu sağlayan mahallemizdeki derin yapılardan başkası mı sizce?

İslamcılar ve cemaat/tarikat mensupları, adaletsiz devleti sahiplendiklerinde kendileri de adaletsiz olur. Devlet düşmanı değilim. AK Partililere ve Erdoğan'a buğzetmekten Allah'a sığınırım. Devletin hukuk devleti olmasını isterim. Müslüman'ın görevi devleti hukuk içine çekmek ve orada tutmasını sağlamaktır. İslamcı siyaset bunu başarabilirdi, 2002'de durduruldu. Allah'ın izniyle çok yönlü bir nefs muhasebesi yaparak yürüyüşüne devam edecektir. AK Parti'yi savunan arkadaşlar, edeblerini bozmadan ve suizan beslemeden tartışabilirse bundan verimli sonuçlar çıkar.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!!!

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ismail kurt

ali bulaç başka ne yazabilirki pensilvanyayı eleştirecek değilya çünkü heybede başka birşey kalmadı islam düşüncesina karşı olan zevatı çok sevindirir böyle yazılar herkes bilirki gerek islamcı cemaatlar gerekse sağ veya sol örgütlerin içinde derin yerlerin elemanları cirit atar rahmetli mahir kaynak bir roportajıda bir fikir cemaatleşti ise bir ay içinde iç ve dış derin elemanları o örgüt veya cemaatin içine sızarlar sızarak kendi iş ve eylemleri doğrultusunda bu cemaatleri yönlendirirler.

Ali Şahin

Ali Bulaç ağabeyi anlamlı şeyler ve önemli tespitlerde bulunmaktadır. Lakin durduğu yer itibariyle kale alınmaması gerekmektedir. İslamcılığın baş düşmanı bir mahallede oturup İslamcılık üzerine güzellemeler yazmak da neyin nesi? Bu gerçek münevver camianın gözünde çakmamalı! Ali ağabeyi de i'raptaki yerine iyi bir baksın da ona göre konu seçsin! Vessalm!

ALİCAN

Sayın Bulaç'a göre İslam-devlet ilişkisi nasıl olmalıdır acaba? İslâmî bir devlet görüşüne sahip olmadığı anlaşılıyor. Hukuk devleti diyor. Hangi hukukun devleti?Kendisinin yaklaşımına göre ya inkılabî İslam görüşü benimsenmeli ya da İslamiyet hiçbir zaman devlet sahibi olmamalı. Galiba o ikincisini savunuyor. Ona göre İslami görüş sahipleri hep muhalefette olmalı. Halbuki devletsiz İslam olmaz. Tabii ki adil ve hakkaniyetli bir İslam devleti. Kendisi gibi düşünenlerin yanlışı şu olsa gerek. Ak Parti iktidarından hemen İslami yönetim bekliyorlardı galiba.

abdullah KUL

Ali BULAÇ bey anlamlı, bir o kadarda doğru tesbitlerde bulunmuş. Yalnız şuan tarafı olduğu ZAMAN grubu devleti en çok kutsayan, devlet adına kendilerinden olmayan diğer islamcılara gözaltılarında en ağır işecenleri yapan hatta BATMAN daki CEVDET SOYSAL olayında olduğu gibi devletin bekası için bir müslümanı işkencelerle katleden taraf olduğunu bilmiyor mu acaba...

Yahya

Boş konuşuyor,demoğoji yapıyor....Halbuki kendisi emperyalizmin operasyonlarının parçası gibi yazılarla hizmet ediyor uluslararsı güçlere ve onun yerel unsurlarına.Ayrıca Suriye politikası Rafizi bakış açılı,bazanda bu adam arapta acaba nusayrimi dediğimde oluyor.Fi tarihinde kitaplarına verdiğim kendisine helel olmaya derim.

YUSUF

Atalarımız boşun dememiş,gavurun ekmeğini yiyen kılıcını da sallar,ister adı müslüman olsun ,ister sözde alim olsun.

ihsan

Ali bulaç efendi, madem bu kadar özgür düşünüyorsun efendin fetullah gülen hakkında da erdoğana yaptığın eleştirilerin milyonda birini yapta görelim.

metin oktay

parelel yapının bu kadar islam,hukuk ve insanlık dışı olan uygulamaları var ALLAH aşkına bu adam çıkıpta bir gün bir eleştiri ysptım'ı yok falan vali böyle demiş yok şerif mardin böyle demiş işte devlet bunlar ve böyle söylüyor saçmalığına düşmüş yok akparti kemalizmin ömrünü uzatmış'mış menderes içinde aynı şeyleri söylüyorlardı bu karanlık kesnézani(kimse bilmez)tarikatinin üyeleri yeter timetürk herşey olabilen ama bir türlü ehli sünnet olamayan bozuk fikirli sözde İslamcıları bu kadar önemseme ve hergün göümüzün içine sokup durma sonra kendilerini bu dinin sahibi sanıyorlar..

Osman Er

Bu laf üzerinde o kadar eğreti duruyor ki... Siz zaten buğz etmezsiniz beddua edersiniz. Kaldı ki neden buğz edeceksin ? Haşhaşilerle mücadeleye girdi diye mi ?

Özcan47

ABD'ye canlı yayınca 'ana vatan' diyen Ali Bulaç bir de bize ABD İslamcılığından, ABD'nin yeşil kuşak islamcılığından bahsetsin. Bir de kendisi bunun neresinde duruyor, onuda söylesin. İğneyi kendine batırsın kabulumüzdür.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş