Erdal İnönü

Erdal İnönü

Türk bilim insanı ve siyasetçi Erdal İnönü... Erdal İnönü kimdir? İşte Erdal İnönü'nün biyografisi

2017-11-18 15:13:14

Erdal İnönü, İsmet İnönü'nün ortanca oğludur. 6 Haziran 1926 tarihinde Ankara'da doğmuştur. İlk orta ve lise öğrenimini burada tamamlamış ve 1947 senesinde Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü'nden mezun olduktan sonra ABD'ye gitmiştir. Kaliforniya Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimi gören İnönü, 1952 yılında Türkiye'ye dönmüştür ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nden doçent unvanı almıştır.


1958-1960 yılları arasında Princeton Üniversitesi ile Oak Ridge Princeton National Laboratory'de konuk araştırmacı sıfatıyla bulunan İnönü ayrıca ODTÜ'de fizik profesörü olarak çalışmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra öğretim üyeliğini bırakmış ve siyasete atılmıştır. Sosyal Demokrasi Partisi'nin kurulmasında öncü olarak partinin genel başkanı olmuş, SODEP ile Halkçı Parti'nin birleşmesinde de büyük rol oynamıştır. , İki siyasi kuruluşun birleşmesinden sonra kurumun adı Sosyaldemokrat Halkçı Parti olarak belirlenmiş ve Erdal İnönü SHP'nin genel başkanlık makamına getirilmiştir.


28 Eylül 1986 tarihinde yılında yapılan ara seçimlerde İzmir'den milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir. 1991 yılında gerçekleştirilen erken seçimlerde parti içindeki muhalefet grupları kaybedilen oyların sorumluluğunu İnönü yönetimine yüklemiştir. 19 Şubat 1995 tarihinde SHP ile CHP'nin birleştiği kurulda partinin onursal genel başkanı olmuştur. Daha sonra yapılan atamalarda ise Dışişleri Bakanı olarak göreve gelmiştir. 2001 senesine gelindiğinde ise Deniz Baykal'ın bazı uygulamalarına sert tepki göstererek Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılmıştır.

Erdal İnönü 31 Ekim 2007 tarihinde kan kanserinden hayatını kaybetmiştir.