DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Engin Özkoç kimdir? CHP'li Engin Özkoç hapis cezası alacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında resen soruşturma açılan ve dokunulmazlık fezlekesi meclise gelecek olan Engin Özkoç kimdir? CHP'li Engin Özkoç'un dokunulmazlığının kaldırılırsa Engin Özkoç hapis cezası alacak mı? 1 yıldan fazla hapis cezası alırsa ne olacak? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesinden tüm soruların yanıtını verdi.

2 Yıl Önce
2020-03-06 09:15:32

Engin Özkoç kimdir? CHP'li Engin Özkoç'un dokunulmazlığının kaldırılırsa Engin Özkoç hapis cezası alacak mı? Abdulkadir Selvi köşesinde, 'Engin Özkoç'un dokunulmazlığı kaldırılacak mı' başlıklı bölümü şöyle:

Meclis'e iktidar kulisinden girdim, muhalefet kulisinden çıktım.

Milletvekilleriyle sohbet ettim, Genel Kurul'daki görüşmeleri izledim.

Milletvekilleri sorduğunda “Hasar tespit çalışmaları yapıyorum” dedim. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil İbrahim Yıldız, dün sabah elindeki kırıklar nedeniyle ameliyat oldu. İktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında yüzünde şişmeler olanlar, bacaklarında ve ayaklarında ezikler ve morartılar bulunanlar vardı. Kadın milletvekillerinin kavgasının ise erkekleri aratmadığı konuşuluyordu.

Özkoç'un dokunulmazlığıyla ilgili tartışmalar yaşandı

Bir gün önceki kavgadan sonra Meclis'te sakin bir hava vardı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve grup başkanvekilleri gerilimi düşürmek için yoğun bir çaba içindelerdi. CHP'li Meclis Başkanvekili Levent Gök söz alıp yakınları vefat eden AK Parti milletvekillerine başsağlığı dileklerini iletti. Bu tür jestler, Meclis'te gerginliğin azalmasına katkı yaptı. Ancak bu hava Engin Özkoç krizinin aşıldığı anlamına gelmesin. AK Partililer Erdoğan'ın hukukunu korumakta kararlılar. Dün gün boyu Özkoç'un dokunulmazlığıyla ilgili tartışmalar yaşandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Engin Özkoç hakkında düzenlenen fezlekenin Meclis'e sevk edildiğini açıkladı. AK Parti'deki hava, Özkoç'un dokunulmazlığının kaldırılması yönünde. Anayasa'nın 83. maddesine göre Özkoç'un dokunulmazlığının kaldırılması için Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu toplanacak. Meclis Genel Kurulu'nda ise salt çoğunlukla dokunulmazlığın kaldırılması kararı alınabilecek. Eğer Engin Özkoç yargılanıp 1 yıldan fazla ceza alırsa, karar Meclis'te okunduktan sonra milletvekilliği düşürülecek.

Engin Özkoç'un konuşmasından sonra kavga mecilse yayıldı

AK Parti'de, Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı'na hakareti fevri bir hareket olarak görülmüyor. Çünkü CHP bir süredir muhalefet tarzını değiştirdi. Bir anlamda savunmadan taarruza geçti. Kılıçdaroğlu'nun “Şahsıma ve partimize hakaret edildiğinde aynı kelimelerle ve misliyle yanıt verilecek” diye talimat verdiği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup konuşmasından sonra Engin Özkoç ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın ortak değerlendirmesinin ardından o çirkin açıklamanın yapıldığı söyleniyor. Engin Özkoç'un Erdoğan'a hakaret ettiği basın toplantısından sonra AK Parti'de tansiyon yükselmişti. Bir de üstüne üstlük yapılan telkinlere rağmen Engin Özkoç'un Genel Kurul'da kürsüye çıkmasıyla birlikte kavganın fitili ateşlenmiş oldu. Kavga Meclis'e yakışmadı.

İsmet Paşa da bir dönem asker çizmelerini giymiş, savunmadan taarruza geçmişti. Şimdi CHP de yeniden çizmeleri giyip savunmadan taarruza geçti. Ancak yerel seçimler öncesinde uzlaşmaya açık, kucaklayıcı dil kullanan bir CHP vardı. İstanbul ve Ankara'yı bu dille kazandı. CHP, 1 ay önce yapılan PM toplantısında alınan “sertleşme kararıyla” farklı bir faza geçti. Yerel seçimdeki makyaj hızla dökülüyor.

ENGİN ÖZKOÇ KİMDİR?

Engin Özkoç 5 Şubat 1962 yılında Sakarya'nın Kayalarmemduhiye, Erenler'de dünyaya gelmiştir. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi. Siyasete CHP Gençlik Kollarında başladı. Sakarya'da Belediye Başkan Yardımcılığı ve Belediye Meclis Üyeliği yaptı. Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24., 25. ve 26. dönem Sakarya milletvekili seçildi. CHP Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yapmış, 26 Ekim 2017 tarihinde CHP grup başkanvekili seçilmiştir. Bekârdır .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş