DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

01.06.2015 13:05:09
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bugün bir gazetede "İşte Sır Rapor" başlığıyla verilen haberle ilgili, seçim öncesi bir kısım algı operasyonları oluşturulmak istendiğini belirterek, "Bu da onun bir parçası. Devlet her evrakını gazetelerle, televizyonlarla paylaşmaz, paylaşmadığı her her evrak da sır demek değildir. Bu sırsa sizin gazetede ne arıyor, sırsa sizin manşetinize nereden geliyor?" dedi.

Yıldız, Yeni Hal Kompleksini ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bugün bir gazetede Akkuyu Nükleer Santrali'yle ilgili "işte o sır rapor" başlığıyla yayınlanan haber hakkındaki görüşünün sorulması üzerine Yıldız, seçim öncesinde bu tarz algı operasyonlarının olabileceğini söyledi.

Bu raporun güncelliğini yitirdiğini dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Özellikle seçim öncesinde bir kısım algı operasyonları oluşturulmak istenmekte. Bu da onun bir parçası. Devlet her evrakını gazetelerle, televizyonlarla paylaşmaz, paylaşmadığı her her evrak da sır demek değildir. Bu sırsa sizin gazetede ne arıyor, sırsa sizin manşetinize nereden geliyor. Bunun sır olmadığını söylüyoruz. 2013 yılında bizim talebimizle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na başlatılan ve tavsiyeleri önerileri nedir Türkiye için... Çünkü biz bir nükleer serüvene giriyoruz. Bu konuda önerileriniz nedir? diye soruyoruz, bu raporlanıyor."

Raporda bazı kanuni düzenlemeler yapılması tavsiyesinin yer aldığını ifade eden Yıldız, "Evet yaptık. Şu anda Meclis'e de gönderdik. Meclis'in son 3-4 aydaki performansını, muhalefetin yerlere yattığını, yüzüne maskeler taktığı bir ortamda bunlar işleniyor. 'Genel Müdürlükle alakalı bir kısım düzenlemeler yapın, tavsiyemiz budur' deniyor. Biz 'doğru' diyoruz. 'Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun (TAEK) özerk hale getirilmesi lazım' deniyor. Şu anda Enerji Bakanlığına bağlıdır TAEK, özerk kurum olmasına rağmen. Biz gönderdiğimiz kanun tasarısında bunun Enerji Bakanlığından çıkartılmasını istedik" ifadelerini kullandı.

Bu kadar bilinen konuları gizem içerisinde bir sırmış gibi sunmaya çalışmanın algı operasyonu olduğunun altını çizen Yıldız, şöyle devam etti:

"Nükleer atıklar nerede olacak deniliyor. Biz bunu internette yayınladık. Uluslararası hükümetler arası anlaşmalarda ve ev sahipliği anlaşmalarında 'nükleer atıklar Rusya'ya gönderilir' deniliyor. Yani bunun herhangi bir sırrı falan yok ki. Yani aramızda kalsın 78 milyon kişi duydu bunu. Belki 10. kez söylüyorum. Bugün gazetenin bunu manşet olarak 'sır yakaladım' diye söylemesini kredibilite adına ciddi kayıp olarak görüyorum."

- "Gücümüzü şeffaflıktan alan partiyiz"

Nükleer santralde kaza sorumluluğunun işletene ait olduğunu belirten Yıldız, "Bu da aynı şekilde hükümetler arası anlaşmalarda yazıyor ve TBMM onayından geçti. 550 milletvekilimiz onu aldı okudu, didik didik yaptı, ondan sonra internette yayınlandı bunlar. Yani bunu yalnızca Türkiye'deki bir gazete değil Afrika'daki birinin bile elde etme imkanı var" dedi.

Bunların kendileri açısından sır olmadığını dile getiren Yıldız, "Algı operasyonları AK Parti'nin gizli ve gizemli bir iş yaptığı üzerine kurgulamadır. Bizim her işimiz açık, net, şeffaf ve biz gücümüzü şeffaflıktan alan bir partiyiz. Biz bir önceki seçimlerde 'nükleer güç santrali kuracağız' diye yüzde 50'ler civarında oy aldık" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin vatandaşı aldatmadan siyaset yaptığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Vaatleriyle 'ben mazotu 1,5 liraya satacağım' diye popülizm yapan, HDP gibi gerçek yüzünü göstermeden vatandaşlarımızın ümitleriyle Kürt kardeşimi istismar edilerek yapılan herhangi bir siyaset gütmüyor AK Parti. Her şey açık ve net ortada. Neleri yapacağını, neleri yapmayacağını... Mazotu 1,5 liraya düşürmeyecek AK Parti. Çünkü bunun gerçekçi olmadığını maliyetinin altında olduğunu biliyor. Biz bunları açıkça söylüyoruz."

AK Parti'nin uzun yıllardır yapılamayan nükleer santral için önemli adımlar attığını dile getiren Yıldız, "40 yıldan beri bizden önceki hükümetlerin yapmak isteyip de yapamadığı bir nükleer güç santralinden bahsediyoruz. Önceden daire başkanlığına düşürülen bir statünün bundan sonra genel müdürlük ve özerk bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye 8 ünite yapacak. 44 milyar dolar 100 milyar liranın üzerinde para harcayacak. Hem de özel şirketler harcayacak. Bunu denetleyecek kamunun mutlaka yeniden düzenlenmesi ihtiyacı var, onu yapıyoruz. Yazıktır, günahtır, vatandaşımız eğer o gazeteyi okuyorsa güvendiği için okuyacaktı bundan sonra güvenerek okumaz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

h yilmaz

Tesbitler dogru.ancak cozum nediride yazsyazsaydiniz. Ihvan ne yapmali sorusuna verilecek cevap turkiye vb misira benzer ulkelerdeki muslumanlarinda kafasinda soru isareti. Ne yapmali ihvan ? Sisiden dayak yemeye devammi etmeli..silahla karsilik verilmeyen hic bir zalim zulmunden vazgecmemistir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş