DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

7 Yıl Önce
2015-05-28 14:27:09
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "12 yıl önce bir asgari ücretle 100 birim elektrik satın alınırken, bugün 200 birim alınabiliyor. Doğalgaz için de aynı durum söz konusu, doğalgazda da alım gücümüz 2 kat arttı" dedi.

Bakan Yıldız, Kayseri Serbest Bölgesi'ndeki bir fabrikayı ziyaret ederek, işçilere hitap etti.

7 Haziran seçimlerine az bir zaman kaldığını belirten YIldız, "Türkiye'nin büyümesine ve gelişmesine katkı koymak için oylarımız var. Sandığa inşallah gideceğiz ve oylarımızla Türkiye'nin yönetimini belirlemiş olacağız. Türkiye gibi ülkelerde istikrar çok önemlidir, çok zor elde ediliyor ama çok kolay elden çıkarılıyor. Her birimizin bu manada üzerine düşen görevi yapması gerekiyor" diye konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde vatandaşın alım gücünün yükseldiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

"4 asgari ücretle bir buzdolabının alındığı dönemleri yaşadık biz. Geçen Aydın'da bir beyaz eşyacıya sordum 'sizin iktidara geldiğiniz dönemden daha ucuza satıyoruz' dedi. Şimdi asgari ücrete buzdolabı sattığını söyledi. Bu alım gücümüzün arttığı anlamına geliyor. Boş vaatlerle her birimizin ümitleriyle, inançlarıyla oynamak isteyen olabilir. Biz bunlara prim vermeyeceğiz. Ayağı yere basan şeyler olacak, hem işçimizi, hem de işverenimizi düşüneceğiz."

- "Asgari ücretin ben de yükselmesini istiyorum"

Asgari ücretin artmasından çok alım gücünün yükselmesinin daha önemli olduğuna dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

"Asgari ücretin ben de yükselmesini istiyorum ama asgari ücret yükselirken, işveren sendikalarına, işçi sendikalarına, sivil toplum örgütlerine ve birçok kesime sorulur. Yalnızca istemekle olmuyor nasıl gerçekleşeceğini bilmemiz lazım. 5 bin liraya asgari ücret çıktığı anda kaç tane fabrikanın kapanacağını söylemiyorlar. Yarım dolarla satılan mallar var, rekabet ortamı olarak. Biz ülkemizi zenginleştirirsek hepimizin alım gücü daha da artmış olacak."

Türkiye'nin AK Parti ile beraber büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Bakan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

"12 yıl önce bir asgari ücretle 100 birim elektrik satın alınırken, bugün 200 birim alınabiliyor. Doğalgaz için de aynı durum söz konusu, doğalgazda da alım gücümüz 2 kat arttı. Biz bütün giderlerin karşısında alım gücümüzü artırarak bunu sağlamak istiyoruz. Türkiye'nin istikrarına, Türkiye'nin büyümesine hep beraber katkı koymaya çalışıyoruz. Bunlar yeterli mi? Hayır değil. Biz 2002 yılında Fransa'yı, İngiltere'yi devralmadık. İflas eşiğine gelmiş ve 'memur maaşları ödenmezse ne olur' diye Bakanlar Kurulunda konuşulan bir ülkeyi devraldık. Enkaz edebiyatı yapmadık ama her şey güllük gülistanlıkmış gibi anlatanlara cevap veriyorum."

Konuşmasının ardından fabrikayı gezerek, yetkililerden bilgi alan Yıldız, daha sonra işçilerle birlikte yemek sırasına girerek öğle yemeği yedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürd

Ahhh ahhh bu zalimler neler cektirmisler kürtlere neler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş