Endonezya’da maske takmayanlara ölüm temalı mezar kazma cezası!

Dünya sağlık örgütü 17 Eylül Perşembe günü verilerine göre tüm dünyada etkisini gösteren Covid 19 virüsü, onaylanmış ölüm oranları rakamı 937.391 olarak kayıtlara geçti.

18.09.2020 01:35:32Endonezya'da tırmanışa geçen Covid 19 virüsünün yayılımını engellemek ve maske takmayanları cezalandırmak için farklı bir uygulamaya gidildi. Maske takmayan ve yeni tip corona virüsten yakınlarını kaybeden vatandaşlara mezar kazma cezası verildi.
Devlet görevlileri maske takmayan vatandaşların farkındalığını artırmak, ve empati yeteneğini geliştirip sağlıklarını korumak için böyle bir uygulamaya gittiklerini ifade etti.


Caydırıcı olması için ilk olarak Endonezya'nın Doğu Java eyaletinin Gresik Regency şehrinde bulunan Cerme bölgesinde ceza uygulamaya konuldu. Aralarında çocuklarında olduğu 8 kişiye ilk mezar kazdırıldı. Duyarsız vatandaşlara caydırıcılık olması için virüsten ölen vakaların mezarları kazdırıldı.

 

WhatsApp Image 2020-09-18 at 01.40.38


Endonezya'nın başkenti Cakarta'da maske takmayan bir vatandaşa halka açık kamusal bir alanda tabutun içinde yatma cezası verilmişti. Empati geliştirilmesi hedeflenen cezalar toplumsal faydayı sağlayan, uygulamalar arasında yer alıyor. Pandemi süreci boyunca Endonezya'da 228 bin 993 kişi hastalığa yakalandı.

Hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının DSÖ verilerine göre 9 bin 100 kişi olduğu açıklandı.

 

YORUMLAR (0)