DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Endonezya'da faaliyete geçen yanardağlar

Endonezya'da faaliyete geçen yanardağlar

7 Yıl Önce
2015-08-27 12:13:47
Endonezya Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu Operasyon Şefi Agolo Suparto, Endonezya'da aktif olan Sinabung Yanardağı dışında yaklaşık 30 yanardağın daha patlama potansiyeli taşıdığını belirtti.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu Operasyon Şefi Suparto, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinabung Yanardağı'nı 24 saat kontrol ettiklerini belirterek "Sinabung Yanardağı'ndaki patlamalar hala ilk günkü gibi devam ediyor. Sinabung, ülkedeki en yüksek patlama potansiyeline sahip yanardağ. Yanardağdaki lav katmanı yüzeyden 3 kilometre derinlikte ancak yanardağdan her gün 3-4 kilometre yüksekliğe ulaşan kül püskürüyor" diye konuştu.

Suparto, yanardağ çevresinde tehlike alarmının devam ettiğini söyleyerek "Ülkedeki yanardağlar aynı hat üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla bir yanardağın faaliyete geçmesi ötekileri de tetikliyor. Şu anda aktif olan Sinabung Yanardağı dışında patlama potansiyeli bulunan 30 yanardağ daha var. Bu nedenle tüm yanardağlardaki verileri her gün 24 saat kontrol ediyoruz" dedi.

Yaklaşık 1 yıldır aktif olan Kuzey Sumatra Adası'ndaki 2 bin 600 metre yüksekliğindeki Sinabung Yanardağı çevresinde alarm düzeyi üst seviyede tutuluyor. Bölgedeki köylerden tahliye edilen 10 binden fazla kişi hala evlerine dönemedi.

Doğu Java bölgesindeki Raung Yanardağı da bir ay önce faaliyete geçmiş, püskürttüğü kül ve duman yaklaşık bir ay boyunca uçak seferlerinin iptal edilmesine neden olmuştu.

Endonezya, "Pasifik Ateş Çemberi" olarak da adlandırılan deprem ve volkan kuşağında yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş