DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

En çok patlayıcı madde kullanan ülke İsrail

İsrail, Silahlı Şiddete Karşı Eylem kuruluşunun raporuna göre en çok patlayıcı madde kullanarak saldıran ülke oldu.

22.06.2015 17:00:37

Irak, geçen yıl patlayıcı madde kullanılarak düzenlenen saldırılarda sivillerin en fazla hayatını kaybettiği ya da yaralandığı ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

Merkezi İngiltere'de bulunan Silahlı Şiddete Karşı Eylem (AOAV) isimli araştırma kuruluşunun yayımladığı rapora göre, dünyada patlayıcı maddelere bağlı ölümlerde 2014 yılında artış yaşandı. 2014 yılında 41 bin 847 kişi bu nedenle hayatını kaybetti ya da yaralandı. Bu sayının yüzde 78'ini ise siviller oluşturdu.

Geçen yıla göre, sivil kayıplarda yüzde 5'lik artış yaşanırken, raporda, 2014 yılında sivillerin en fazla yaralandığı ve hayatını kaybettiği ülkeler de yer aldı. Buna göre, IŞİD şiddetinin artmasıyla birlikte 2014 yılında en fazla Irak'ta sivillerin öldüğü ya da yaralandığı belirtildi. Irak'ı sırasıyla, Suriye, Gazze, Nijerya ve Pakistan takip etti. 

Irak'ta 2014 yılında 10 binden fazla sivil, patlayıcı madde nedeniyle hayatını kaybederken, 7 ülkede binden fazla sivil öldü ya da yaralandı. İlk 7 ülke arasında Irak, Suriye, Gazze, Nijerya ve Pakistan'ın yanı sıra, Afganistan ve Ukrayna da bulunuyor.

2014 yılında en fazla patlayıcı madde kullanarak saldırı düzenleyen ülkeler listesinde ise ilk sırada İsrailyer aldı. İsrail'i sırasıyla Suriye, Irak, Pakistan, Ukrayna ve ABD takip etti. 

Türkiye'de 2014 yılında patlayıcı silahların kullanıldığı 6 olayın yaşandığı belirtilen raporda, "ABD, Rusya ve Türkiye'de patlayıcı madde kullanılarak düzenlenen saldırılarda 2014 yılında düşüş yaşandı" denildi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

fehmi

her gün askerleri öldürüyorsunuz. Askere maaş mı bağlayacaksınız, bu ne utanmazlık ve arlanmazlıktır. Halkın zekasıyla alay etmektir bu.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan