DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Emekliye zam ne kadar yapılacak? Memur, SGK, Bağkur, memur emekli zammı

Emekli zamları merak ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı.  Kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte halen çalışan memurlar ile memur emeklisi, SGK emelisi ve Bağkur emeklisi Ocak 2021 zammını merak etmeye başladı. Peki emekliye ne kadar zaman yapılacak? Emekli zammı kaç para? İşte memur, memur emeklisi, SGK emeklisi ve Bağkur emeklisi zam oranlar.

9 Ay Önce
2020-12-03 18:26:12

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı açıklamaya göre, kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentilerin hayli üzerine çıkarak yüzde 2.30 oranında arttı. TÜFE bazında enflasyon 11 aylık dönemde yüzde 13.19, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 14.03 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası kısa süre önce yayımlanan son enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1 olarak açıklamıştı.

Emekliler ne kadar zam alacak?

Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşme gereği 2020'nin ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam yapılmıştı. Bu döneme ilişkin enflasyon farkı ocak ayında hesaplara yatacak. Memurlara 2021 yılının ilk 6 ayı için ocakta yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammı verilecek. Yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı da bu zamma eklenecek.

Memur ve memur emeklileri Kasım ayı enflasyon rakamları baz alındığında yüzde 4'lük sözleşme zammına ek olarak yüzde 3.02'lik enflasyon zammı almaya hak kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de ocak ayında yüzde 7 zam imkanı doğdu. Memur ve memur emeklisi Temmuz'da yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1.75 oranında enflasyon farkı almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş