DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Emekliye faizsiz kredi müjdesi

Emekliye sıfır faizli kredi, işsize kolay ve uzun maaş imkanı gelecek. Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek...

23.11.2015 11:47:36

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabine ve hükümet programı mesaisi sürerken; ekonominin rotası da netleşti. Hükümet, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık perspektifle hazırladığı eylem planında atacağı her bir adımı tarihe bağladı.

Takvimin haberine göre; Emekliler, gençler, asgari ücretliler başta olmak üzere toplumun geniş kesimine verilen sözler 3 aylık süreçte yaşama geçilecek. Emeklilere müjdeler; SSK ve Bağ-Kur'lulara 100 lira zam ve çalışanlardan destek primi kesintisinin kaldırılmasıyla sınırlı kalmayacak, faizsiz kredi imkanı da açılacak. Kıdem Tazminatı Fonu 'iş güvencesi' ile birlikte yaşama geçirilecek.

Yatırım ve büyüme hedefine yönelik hükümet programında çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler hızlı şekilde Meclis'e gönderilecek. İşsizlikle mücadele kapsamında, yatırımları ve istihdamı artırmaya dönük adımlar 6 aylık süre içinde uygulamaya girecek. Hükümetin 4 yıllık ekonomi ajandasındaki bazı başlıklar şöyle:

EMEKLİYE KREDİ MÜJDESİ

Emeklilere faizsiz, geri ödemesi kolay kredi verilecek. Böylece emeklilerin eli rahatlatılacak. Faizsiz kredi için kamu bankaları devreye girecek. Detayları da önümüzdeki dönemde açıklanacak.

TAZMİNAT İMKANI

Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin çekinceler gideriliyor. Fon hazırlıkları iş güvencesi ile birlikte ele alınacak. Her işçinin kıdem tazminatı alması hedefleniyor.

YATARAK MAAŞ ALMA YOK

Devlet personel rejimine neşter vurulacak, yatarak maaş alma dönemi kapanacak.

VERGİ SİSTEMİNE NEŞTER

Gelir Vergisi Yasası'nda geri adım atılmayacak. Meclis'in önceliklerinden olacak. Daha adil olması için çalışmalar sürecek.

İŞSİZ GENÇ KALMAYACAK

Üniversiteli işsiz kalmayacak. Organize sanayi bölgelerinin hepsi istihdam okulu haline dönüştürülecek.

İŞSİZE KOLAY MAAŞ

İşsizlik maaşı almak kolaylaşacak, yararlanma süresi uzatılacak.

GELİRİ OLMAYANA AÇIK İŞ

Hiçbir geliri olmayana açık işlerde öncelik verilecek. Sosyal yardım almayanlara açık iş imkanı artırılıyor.

TÜKETİCİYE KORUMA

Finans sektöründeki tüketici ve yatırımcı haklarının gözetilmesine yönelik uygulamalar geliştirilecek. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş