DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,0981 ₺

EURO

18,2079 ₺

ALTIN

1.018,46 ₺

BİST

3.020,20 ₺

'Emanuel Sendromu' minik Efe'ye duyarsız kalınmadı

'Emanuel Sendromu' minik Efe'ye duyarsız kalınmadı

8 Yıl Önce
2015-07-21 11:08:51
ÖZGÜN TİRAN - UFUK ERTOP - Dünyada 200 civarında vaka bildirilen ve Türkiye'de de tek olduğu ileri sürülen "Emanuel Sendromu" hastası 4 yaşındaki Efe Beldek'in ailesinin Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla yaptığı yardım çağrısına yurtiçi ve yurtdışından cevap geldi.

Kırklareli'nde yaşayan Hanife ve Cesur Beldek, yürüme, işitme engelinin yanı sıra küçük dili olmayan, kalp, çene küçüklüğü, akciğer enfeksiyonu, omurga kemiğinde yamukluk, safra kesesi taşı, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklarla da mücadele eden çocuklarının, yaşıtları gibi koşup oynayacağı günün hayaliyle yaşıyor.

Anne Hanife Beldek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Emanuel Sendromu" hastası oğlunun tedavisinin hayırseverlerin yardımı ile İstanbul'da özel bir hastanede sürdürüleceğini söyledi.

- AA'nın haberi, aileye umut oldu

Oğlunun tedavi masrafları için AA aracılığıyla yardım çağrısında bulunduğunu ve kısa sürede yurtiçi ve yurtdışından hayırseverlerin kendilerine ulaştığını ifade eden Beldek, oğlunun yeniden sağlığına kavuşacağı günün hayalini kurduğunu belirtti.

Hastalığı doğumdan sonra öğrendiklerini bildiren Beldek, oğlunun daha önce Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördüğünü anlattı.

Efe'nin tedavisi için İstanbul'a gidecekleri için çok mutlu olduğunu dile getiren Beldek, "Efe, doğumundan sonra hiç ağlamadı. Daha sonra doktorlar, Efe'yi tedaviye aldı. Doktorların araştırmalarına göre, hastalığın dünyada yaklaşık 200 kişide görüldüğünü ve Türkiye'de de sadece oğlumuzda olduğunu öğrendik. Sonra da Efe, yürüme, işitme engelinin yanı sıra küçük dili olmayan, kalp, çene küçüklüğü, akciğer enfeksiyonu, omurga kemiğinde yamukluk, safra kesesi taşı, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklarla da mücadele etmeye başladı" şeklinde konuştu.

Oğlunun tedavisi için yardımda bulunanlara teşekkür ederek, oğlunun bir ay içinde ameliyat olmazsa kör olabileceğini belirten Beldek, şunları aktardı:

"Tüm anneler, evlatlarının kıymetini bilsin. Çocuğumuzun tedavi masrafları bizim için çok önemli. Oğlumun göz ameliyatı olması için 15 bin lira istendi, ancak bunu karşılayacak gücüm yoktu. Ben de AA aracılığı ile çağrıda bulunmak istedim. AA'nın haberiyle çok sayıda hayırsever ulaştı. Şu anda oğlumun tedavisini üstlenmek isteyen birçok hayırsever var. Hepsinden Allah razı olsun. Oğlumun göz ameliyatı için İstanbul'da özel bir hastaneye gideceğiz. Sadece çocuğumun iyi olmasını istiyorum. Efe, bir kere koşsa, boynuma sarılsa veya bir kere 'anne' dese dünyalar benim olur."

- "Allah, kimseye evlat acısı yaşatmasın"

Baba Cesur Beldek ise bu zor günlerinde kendilerine yardımcı olan hayırseverlere teşekkür ederek, "Allah, kimseye evlat acısı yaşatmasın" dedi.

Oğlunun birçok hastalıkla mücadele ettiğini aktaran Beldek, oğulları göz ameliyatı olacağı için mutlu olduklarını belirtti.

Beldek, oğlunun sağlığına kavuşması için dua ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Yardımı dokunan herkese teşekkür ediyoruz. Bu zor zamanımızda bize çok yardımcı oldular. Oğlumun kör olma riski var. Hatta bir kısmı zarar görmüş olabilir. Bu ameliyatı olmasını istememizin de sebebi bu. Gözlerinden biri ilaçlara yanıt vermiyor. En kısa sürede ameliyat olması gerekiyor. Yoksa tamamıyla gözü kapanacak. Ameliyattan sonra da inşallah çok fazla bir şey kaybetmemiş oluruz."

Beldek ailesi, açıklamanın ardından yakınlarına ait otomobil ile İstanbul'a doğru yola çıktı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş