DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Elon Musk açıkladı: 2-3 ay içinde fırlatabiliriz

Test sırasında patlaması ile gündeme gelen Starship'e dair tartışmalar sürerken SpaceX'in kurucusu Elon Musk, uzay yolculukları için tasarlanan yeni Starship roketini iki-üç ay içinde fırlatabileceklerini açıkladı.

2 Yıl Önce
2019-12-31 17:30:34

Test sırasında patlamasıyla gündeme gelen Starship'e dair tartışmalar sürerken, Elon Musk, Twitter hesabından yapımı süren yeni roketin görüntülerini paylaştı. Musk, bunun inşa etmeyi planladıkları 20 kadar farklı prototipten biri olacağını bildirdi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Musk, "Şimdi Starship SN1'i inşa ediyoruz. SN20'ye ya da Starship V1.0'a kadar geliştireceğimiz her prototipte küçük iyileştirmeler yapacağız" ifadelerini kullandı.

Videoda roketin yakıt tankının üzerine yerleştirilecek kubbeyi andıran üst kısmı üzerindeki çalışmaların sürdüğü görülüyor. Kasım ayındaki testlerde yaklaşık 10 metre yükseklikteki bu bölüm infilak etmişti.

Şirketin geliştirdiği ilk prototip olan Starship Mk1, 20 Kasım'da Teksas'taki basınç testleri sırasında infilak etmişti.

HER FIRLATIŞ 5 MİLYON DOLAR

Roketin nihai versiyonunun uzaya kargo ve yolcu taşıması hatta Mars'a insan taşıması amaçlanıyor.

Tamamlandığında yüksekliği 118 metreye ulaşacak Starship sistemi 100 yolcu ve 100 tona kadar kargo taşıyabilecek. Yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanan roketin her fırlatılışı 5 milyon dolara mal olacak. Bu sistemin uzaya kargo ve yolcu taşıma maliyetini onda bir ile yüzde bire kadar indirebileceği öne sürülüyor.

Elon Musk, Eylül'de Starship'i 2020 ortasında fırlatmayı umduklarını ve önümüzdeki yılın sonuna kadar yolcu taşımaya başlayabileceklerini söylemişti.

Ay'ın çevresinde yapılacak ilk yolculuğun müşterileri arasında Japon milyarder Yusaku Maezawa da var. Maezawa'nın bu yolculuk içi SpaceX'e ne kadar para ödediği bilinmiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş