DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Elektrikte tüketim sınırı belirlenecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren serbest tüketici için 2016 tüketim sınırını bugün belirleyecek. 2015’te 125 TL olan fatura sınırının, gelecek yıl 110 TL’ye düşürülmesi bekleniyor.

6 Yıl Önce
2015-12-24 06:03:38

Habertürk'te yer alan habere göre: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugün elektrikte milyonlarca abonenin ve sektörün dört gözle beklediği 2016 yılında uygulanacak “serbest tüketici limiti”ni belirleyecek. Kurum, 2015 yılı için 4 bin kilovatsaat olan sınırı değiştirmek için toplanacak. EPDK'da ilgili daire, bir süredir 2016 yılı için elektrikte uygulanacak “serbest tüketici limiti” konusunda çalışma yapıyordu. İlgili dairenin halen 4 bin kilovatsaat olan sınırla ilgili olarak, “2016 yılı için 3 bin ile 4 bin kilovatsaat arasında bir miktar olabilir” yönünde teknik görüş bildirdiği kaydedildi. Kurum, bugün yapacağı toplantıda öneriyi gündemine alacak. Sektörün ihtiyaçları, tüketicilerin durumu göz önünde bulundurarak karar verilecek.

"SIFIR LİMİTE KİMSE HAZIR DEĞİL"

Kurul'un, 2015 yılı için 4 bin kilovatsaat olan sınırı, 3 bin 500 ya da 3 bin 600 kilovatsaate indirebileceği belirtiliyor. Kurumun, sınırı 3 bin 500 kilovatsaate çekmesi halinde bugünkü fiyatlarla (kilovatsaat başına elektrik fiyatı 37.5 kuruş) aylık 110 TL elektrik faturası gelen her abone, “serbest tüketici” olarak istediği bir kaynaktan elektriğini satın alabilecek. Serbest tüketiciler; bölge, il ya da şirket sınırlaması olmaksızın en ucuz buldukları kaynaktan elektrik satın alabiliyor. EPDK kaynakları, hedefin belli bir dönemde sınırı tamamen kaldırmak olduğunu, ancak bu aşamada elektrik sektörünün de tüketicilerin bu uygulamaya hazır olmadığını söyledi. Sıfır limitli döneme geçiş için altyapıda bazı yatırımlar yapılması gerektiğine işaret eden kaynaklar, “Tüketicinin de tüm bölgeler yönünden bu uygulamaya hazırlanması gerekiyor” dedi. Kaynaklar, bunun birkaç yıl alabileceğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş