SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

El- Nusra Cephesi nasıl kuruldu?

El-Nusra Cephesi diğer adıyla Cebhetü'n-Nusra ya da uzun adıyla Şam Halkına Destek Cephesi silahlı örgüttür.

El- Nusra Cephesi nasıl kuruldu?
19.12.2017 21:20:58

El-Nusra amacı Suriye'de Beşşar Esad rejimini devirerek bölgede bir İslam devleti kurmak olan bir örgüttür.  El-Nusra  birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanımlanmıştır. 23 Ocak 2012'de İnternet'te yayınlanan bir videoyla kurulduğunu duyuran örgüt  Nisan 2013'te el- Kaide'ye bağlılığını açıkladıysa da 28 Temmuz 2016 tarihinde el-Kaide'den ayrıldığını bildirerek yeni isimlerinin Şam Fethi Cephesi olarak değiştirdiğini açıkladı.

EL-NUSRA, EL- KAİDE VE IŞİD İLİŞKİSİ 

 Suriye'de şeriat devleti kurmak isteyen Nusra Cephesi 2011'in sonlarına doğru kurulsa da geçmişi ABD'nin Irak İşgaline kadar dayanıyor. ABD'nin Irak işgali üzerine Irak'a savaşmaya giden Suriyeliler'den biri de Nusra Cephesinin liderliğini üstlenen Ebu Muhammed El Culani de vardı. 2011'de Suriye'de Esad'a karşı ayaklanmaya başlayınca çoğu savaşçı Irak'tan ülkeleri Suriye'ye geri döndüler. Irak El Kaide'si olarak bilinen IŞİD, Nisan 2013'te Nusra ile birleştiklerini söylese de Nusra Cephesi bunu yalanladı. El Kaidenin lideri Eymen El Zevahiri de bu iki grubun birleşmesine karşı çıktı. Bunun üzerine IŞİD, Nusra'nın en önemli komutanlarından İdlib komutanı Ensari'yi öldürünce bu iki grup iyice birbirinden kopmuş oldu.

AMAÇ ULUSLARARASI BASKILARI AZALTMAK

Yeni adıyla 'Suriye devrimini savunma' amacı taşıdıklarını iddia eden örgüt, diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın yaptığı saldırı 'bahanelerini' engellemek için bu adımı attıklarını duyurdular. Şam Fethi Cephesi lideri bu kararı Suriye devrimini korumak, birlik beraberlik ve Şam halkının Amerika Birleşik Devletleri taraflı güvenliğini sağlamak için verdiklerini duyurdu. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri Nusra'nın El-Kaide ile bağlantılı olmasından dolayı Nusra'ya operasyonlar düzenliyordu.

2012'de örgütün merkezi Deyr Ez Zor'dayken, 2014 yılındaki IŞİD saldırıları sonrası merkez İdlib oldu.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, grubun adını değiştirmesine karşın "terör listesinde kalacağı" duyuruldu.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR