SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

El-Murabitun nasıl kuruldu?

El-Murabitun Ağustos 2013'te kurulmuş olup, Aralık 2015'te yayınladığı bildiriyle el-Kaide'ye bağlılığını ilan etmiş Selefi bir örgüttür.

El-Murabitun nasıl kuruldu?
18.12.2017 20:51:05

El-Murabitun  el-Kaide'nin Mağrip'teki kolu Mağrip el-Kaidesi'ne bağlı olarak Batı Afrika'da faaliyet gösteren yasa dışı silahlı bir gruptur.  

EL- MURABİTUN'UN KAÇ MENSUBU VAR? 

Philippe Migaux'nun Ekim 2013'teki ifadesine göre el-Murabitun'un Mali ile Nijer arasında faaliyet gösteren 300 kadar militanı vardı. Radio France Internationale tarafından Mayıs 2014'te yayınlanan bir haberde, Fransız istihbarat birimlerine yakın bir kaynaktan alınan bilgiye dayandırılarak o tarihlerde örgütün 100'den az üyesinin olduğu bilgisi verilmekteydi. Moritanyalı gazeteci Lemine Ould Mohamed Salem Mart 2015 tarihli röportajında, grubun 500-600 civarı üyesi olduğunu söylemekteydi.  Son olarak Şubat 2016'da, yayınlanan Malili kaynaklara göre ise örgütün 200 mensubunun olduğu belirtildi. 

ÖRGÜTÜN EL-KAİDE'YE BAĞLILIĞI

Muhtar Belmuhtar'ın lideri olduğu örgüt kendisini El Kaide'nin Batı Afrika kolu olarak tanımlıyor ve El Murabitun El Kaide'nin  öldürülen lideri Usame bin Ladin'in ‘ Fransa ve müttefiklerine saldırma' talimatına bağlı olduklarını söylüyor. 

El Murabitun Mali'de yaşanan ve aralarında beş BM görevlisi de olmak üzere 13 kişinin yaşamını yitirdiği oteldeki rehine krizini üstlenmişti.

Mali'de  18 kişinin öldüğü otel baskınını da El Murabitun örgütü üstlendi.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR