DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

El Kaide'nin temel esaslarını anlatan kitap Türkçe'ye çevrildi

Özellikle Batı dünyasında El Kaide'yi tanımak isteyen akademisyenlerin başvurduğu bir temel eser olan 'El Mukaveme' Türkçe'ye çevrildi.

03.06.2015 17:54:49

Sosyolojik terminolojiye "Küresel Cihad Hareketi" ismiyle giren El Kaide düşüncesinin temellerinin anlatıldığı Ebu Mus'ab es Suri'ye ait "El Mukaveme" kitabı Anlatı Yayınlarından çıktı.

Hakkında Avrupa ve Amerika'da onlarca yüksek lisans ve doktora tezi yazılan, binlerce makale ve onlarca kitaba konu olan es Suri, "Küresel Cihad'ın Mimarı" olarak tanımlanmaktadır. 20 yıllık siyasi ve askeri tecrübelerini 1.700 sayfalık "El Mukaveme (Küresel Cihad Cepheleri Direnişi)" isimli kitabında yayınlayan Ebu Mus'ab Es Suri ABD ve Rusya'ya karşı yıllarca savaştı ve fikirleriyle El Kaide yapılanması  üzerinde ciddi etki bıraktı.

Ebu Mus'ab es Suri'nin kitabı El Mukavame, Amerikan askeri kolejlerinde "düşmanı tanıma" amacıyla okutulan eserlerden birisi haline geldi. Yayınlandıktan kısa süre sonra CIA tarafından kısa sürede İngilizceye çevrilen eser Batı ülkelerinin El Kaide'yi tanımak için kullandığı temel eserlerden birisi.

Anlatı Yayınları tarafından 2 yıl süren kütüphane çalışmaları sonucu yoğun dipnotlamalar, tahriçler, tarih güncellemeleriyle birlikte hazırlanan El Mukaveme, uzman bir tercüme heyeti tarafından Türkçe'ye aktarıldı.

"Küresel İslami Direniş Çağrısı" ismiyle Anlatı Yayınları tarafından birbirinden değerli 5 farklı kitapla beraber yayınlanan El Mukaveme isimli eser, Anlatı Yayınları tarafından yayınlanan diğer beş eserle birlikte set halinde okuyucuyla buluştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş