SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

El-Aksa Şehitleri Tugayı nedir?

El-Aksa Şehitleri Tugayları, Filistinli El Fetih örgütünün silahlı kanadıdır.

El-Aksa Şehitleri Tugayı nedir?
12.12.2017 17:12:40

Başlangıçta laik ve milliyetçi düşüncelerle ortaya çıkan, ancak daha çok El Aksa intifadasında gerçekleştirdiği intihar eylemleri ile adını duyuran El Aksa Şehitleri Tugayı, Yaser Arafat'ın ölene kadar başkanlığını yürüttüğü, FKÖ'nün temel fraksiyonu olan ve Filistin mücadelesinde öncü görevini yürüten El Fetih örgütü ile ilişkilendirilen bir örgüttür. 

İkinci intifada sırasında doğan örgüt Batı Şeria ve Gazze'de İsrail'e karşı birçok saldırı düzenlediler ve 2003 yılında yapılan ateşkesi tanımadılar. 

EL FETİH''İN KONTROLÜNDEN ÇIKMA: BU ÖRGÜTÜ SİZ KURMADINIZ

El Aksa Şehitleri Tugayının, Hamas ve Filistin İslâmî Cihat tarafından İsrail'e karşı yürütülen aktif mücadele nedeniyle Filistinliler arasında her geçen gün daha çok taraftar kazanması üzerine El Fetih'in tabanını korumak maksadıyla kurulduğu kendi liderleri tarafından çeşitli zamanlarda açıklansa da El Aksa Şehitleri Tugayı bir süre sonra El Fetih'in ve Arafat'ın kontrolünden çıktı örgütün kapatılmasına dair verilen emirler “El Aksa Şehitleri Tugayını siz kurmadınız, siz kapatamazsınız” şeklinde sert bir cevapla geri çevrildi.

Örgüt üyeleri, El Fetih'in silâhlı gençlik kuruluşu olan Tanzim kökenli olup, başlangıçta sadece askerî hedeflere yönelik eylemler icra etmek üzere harekete geçmiştir. Ancak, 2002 yılının başından itibaren sivil hedeflere de saldırılar düzenlemeye başlayan örgüt, aynı zamanda işbirlikçi olarak nitelendirdiği ve Arafat'a muhalif bazı Filistinlilere de yönelik bir çok eylemin sorumlusu oldu.

EL AKSA ŞEHİTLERİ TUGAYI'NIN ÖRGÜTLENMESİ 

Adem-i merkeziyetçi bir yapısı olan El Aksa Şehitleri Tugayı, genellikle Batı Şeria'daki kalabalık şehirlerde eylemlerin icrasından sorumlu “askerî birimler” ve eylemlerin plânlanması ile işbirlikçilerin cezalandırılmasından sorumlu olan “güvenlik birimleri” halinde faaliyet gösteriyor. Örgütün bir çok elamanının Filistin yönetiminden maaş olan güvenlik personeli olduğu iddia edilmektedir.

Bununla birlikte örgüt, kendisini “İsrail saldırılarına karşı koyan ve El Fetih taraftarı olan sıradan insanlar” olarak tanımlamakta, “isteyen herkesin El Aksa Şehitleri Tugayı ismi altında eylem düzenleyebileceğini” belirtmektedir. Bu haliyle El Aksa Şehitleri Tugayı, örgüt üyeliğini kişilerin kendi kararına bırakmış ve ferdi olarak icra edilen eylemleri örgütün üstlenmesi ile Filistinliler arasında kaybolan desteği yeniden kazanmak için her türlü fırsatı kullanmaktadır. Örnek olarak; El Aksa Şehitleri Tugayının ilk kadın intihar eylemcisi olarak kabul edilen Wafa İdris isimli eylemcinin ferdi bir girişimle saldırı düzenlemiş olması ihtimal dahilinde olmasına rağmen, saldırıdan birkaç gün sonra El Aksa Şehitleri Tugayı eylemi üstlenmiştir.

El-Aksa Şehitleri Tugayları lideri olmakla suçlanan Mervan Barguti İsrail tarafından 2002 yılında yakalanarak tutuklandı. 

Örgüt, Amerika Birleşik Devletleri'nin terör örgütleri listesine girmiştir

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR