DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TYP kadro verilecek mi? 2021 Toplum Yararına Program iş güvencesi gelecek mi? TYP kalıcı olacak mı?

TYP'ye kadro gelecek mi? TYP'li binlerce çalışan durumları ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Toplum Yararına Program kapsamında çalışanlar kendilerine kadro verilmesini ve iş güvencesi sağlanmasını istiyor. Korona ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu sorunlarına çözüm bulunmasını isteyen TYP'liler TYP kadro verilecek mi sorusunu sıkça sormaya başladı. Peki Toplum Yararına Program iş güvencesi gelecek mi? TYP kalıcı olacak mı?

07.04.2021 19:17:42

Türkiye'de yüz binlerce Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan personel bulunuyor. Bu personeller bir kurumda en fazla 9 ay çalıştırılabiliyor. Süresi dolan TYP personeli koronavirüs pandemisi nedneiyle zor günler geçiren ülkede yeniden iş bulma endişesi yaşıyor. Bu sorunlarına çare bulunmasını isteyen TYP'liler seslerini duyurmak istiyor. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut TYP çalışanlarının seslerini mecliste duyurmuştu. Bulut yaklaşık 350 bin kişinin TPY personeli oalrak çalıştığını vurgulayarak "Bu dönemde işsizlik korkusu yaşıyorlar.TYP mağdurlarının haklarını versinler." demişti. Bulut'un konuşmasından sonra TYP'liler TYP kadro verilecek mi? 2021 Toplum Yararına Program iş güvencesi gelecek mi? TYP kalıcı olacak mı? sorularını sormaya başladı.

TYP'YE KADRO VERİLECEK Mİ?

300 binden fazla TYP çalışanı kendilerine kadro verilmesini talep ediyor. İŞKUR bünyesi altında her gün yüzlerce kurum TYP personeli istihdam ediyor. TYP kadrolarında sürekli bir devir daim söz konusu. Pandemi ile birlikte TYP personelleri çalışma süreleri dolduktan sonra iş bulma endişesi yaşıyor. 2020 yılında TPY'ye kadro ve iş güvencesi gelmesi konusunda çok uğraşan TYP çlaışanlarınun umutları 2021 yılına kaldı. 2021 yılında mecliste yine TYP'lileri heyecanlandırak önemli gelişmeler ve tartışmalar yaşanabilir. Ancak şu anda TYP'lileri sevindirecek bir gelişme yok. 

BAKAN SELÇUK'TAN TYP AÇIKLAMASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk TYP'de kadro bekleyen binlerce kişiyi ilgilendiren açıklamada bulunmuştu. Mecliste kendisine TYP konusunun sorulması üzerine Selçuk TYP'ye kadro verilmesinin mümkün olamayacağını dile getirmişti. Bakan Selçuk'un açıklaması kadro isteyen binlerce TYP personeli üzdü. Bakan Selçuk TYP kadorusuna ilişkin şunları söylemişti:

TYP_2021-KADRO-İŞ-GÜVENCESİ

TYP KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

TYP bünyesinde istihdam edilmek için bazı şartlar var. İşte TYP katılım şartları:

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

TYP'den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

TYP EN FAZLA NE KADAR İSTİHDAM EDİLİR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

AYHAN BULUT: BU DÖNEMDE NASIL İŞ BULACAKLAR?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Binlerce kişinin işinden olduğu, vatandaşın işsizlik ile boğuştuğu salgın döneminde işten çıkarmalar yasaklanırken, TYP kapsamında çalışan vatandaşlarımızın iş süreleri neden uzatılmıyor? Böyle bir dönemde bu işçilerimiz nasıl iş bulacak, ne iş yapacak, ailelerini nasıl geçindirecekler?” dedi.

TYP NEDİR?

Türkiye'nin istihdam kurumu olan İŞKUR, işgücü piyasasına girmekte zorlanan vatandaşların toplum yararına bir iş yapmasını ya da bir hizmet gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşların çalışma alışkanlığı ve disiplinini kazanması ve geçici gelir desteği verip, işgücü piyasasına uyumunun kolaylaşmasi hedefleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

TYP

Kadro istiyoruz lütfen sesimizi duyun güvence altına alın bizleri

Görüş Bildir Bizimle Paylaş