DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

7 Yıl Önce
2015-06-02 20:20:54
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) çerçevesinde hayata geçirilecek projelerle Denizli'nin cazibesini daha da artıracağını ileri sürdü.

Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığının EGEGEP çerçevesinde 2019 yılı eylül ayı sonuna kadar hayata geçireceği 25 milyar liralık 4 bin 547 projeyle Ege Bölgesi'nin cazibesinin daha da artacağını kaydetti.

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerini kapsayan EGEGEP tamamlandığında, 262 bin kişiye istihdam yaratılacağına işaret eden Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Proje ile Denizli'ye sulamadan içme suyu teminine, hidroelektrik enerji üretiminden dere ıslahına, ağaçlandırmadan havza planlamaya, tabiat turizminin geliştirilmesinden meteorolojik gözlem ağının kurulmasına kadar 367 proje hayata geçirilecek. Hükümetimiz, son 13 yılda Denizlimize 10,2 milyar lira yatırım ve destek sağlayarak, Denizlimizin gelişmesinde ve dönüşmesinde önemli rol oynamıştır. Son 13 yılda inşa edilen sulama tesisleri ile 735 bin dekar zirai alan sulamaya açılmış, çiftçilerimize yılda 656 milyon lira zirai gelir artışı sağlanmıştır. 13 yılda yapılan sulama tesisleri ile Denizlimiz de, sulu tarım yapılan illerimizin en önde gelenlerinden biri haline gelmiştir. Yenicekent İletim Kanalı ile çiftçimizin enerji maliyetlerinde düşme sağlanmıştır. Yeni Akbaş ve Akalan Barajları ile sulanan arazi artmış, bu sayede çiftçimizin, köylümüzün gelirinde artış olmuştur. 13 yılda her alanda büyük gelişim ve dönüşüm sağlayan Denizlimiz de, EGEGEP çerçevesinde hayata geçirilecek projelerle cazibesini daha da artıracaktır."

Zeybekci, EGEGEP ile Denizli'ye 31 baraj ve gölet, 74 sulama tesisi, 2 içme suyu temin tesisi, 10 hidroelektrik enerji tesisi kazandırılacağını, 126 derenin ıslah edileceğini belirterek, tamamlanan ve yeni projeler ile Denizli'de 871 bin dekar arazinin sulamaya açılması ve yılda 764 milyon lira zirai gelir artışı sağlanmasının planlandığını vurguladı.

Projelerle 575 bin kişiye ilave içme suyu temin edileceği bilgisini veren Zeybekci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hayata geçirilecek hidroelektrik enerji üretim tesisi ile kendi enerjimizi üretecek, sularımızın boşa akmasının önüne geçeceğiz. Hidroelektrik enerji üretimi tesisleri ile 625 milyon kilovat saat enerji üretimi gerçekleştirilecektir. EGEGEP Projesi ile Denizlimiz de Eylül 2019 sonuna kadar 148 bin dekar arazimiz taşkınlardan korunacak, 1,2 milyon dekar arazide ağaçlandırma çalışması yapılacak, yaklaşık 106 milyon fidan toprakla buluşacak, 172 milyon fidan üretilecek, 17 bin dekar arazide, badem, ceviz, dut, gibi gelir getirici türlerde ağaçlandırma planlaması yapılacaktır. Gerçekleştirilecek bu projelerle Denizlimizin değişim ve dönüşümünde yeni bir dönem başlayacak, projelerin hayata geçirilmesinin yaratacağı sinerji ile Denizlili hemşehrilerimizin refahı artacak, geliri daha da yükselecek, Denizli'miz Ege'nin cazip merkezlerinden biri haline gelecektir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş