DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:

7 Yıl Önce
2015-06-01 22:01:12
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kamuda devletin yapmakla mükellef olduğu görevlerde bulunan taşeron çalışanlarla ilgili mutlaka pozitif yönde bir düzenleme gerçekleştirileceğini bildirdi.

Zeybekci, Memur-Sen ile Hak-İş konfederasyonları Denizli temsilciliklerinin düzenlediği yemekli toplantıda yaptığı konuşmada, davetlilerin Berat Kandili'ni kutladı.

Denizli'nin seçimde diğer şehirlerden farkını göstermesi gerektiğini dile getiren Zeybekci, şunları söyledi:

"Dün Başbakanımızın kamu çalışanları ile ilgili, kamudaki işçilerle ilgili imzalanmış olan toplu o sözleşmedeki rakam bundan sonra bütün memur sendikaları ile ilgili eksisi olmadan artısı şeklinde inşallah değerlendirilecektir. Türkiye büyüdükçe büyük şeyler paylaşırız, Türkiye küçüldükçe paylaşacak ne buluruz? Bu ülke memur maaşlarını ödeyemediği günler gördü. IMF'den, Dünya Bankasından, bir yerlerden namerde muhtaç olup da el açıp da para alıp gelip de memur maaşı dağıttığımız günler daha unutulmadı. O gün doğan çocuklar daha henüz 12 yaşında, unutmadık onları.

Bizim taşeronla ilgili, hükümet olarak şu anda varmış olduğumuz bir mutabakat var. Kamuda, devletin yapmakla mükellef olduğu devlet görevlerini yapan taşeron çalışanlarımızla ilgili mutlaka pozitif yönde bir düzenleme yapılacak, yani onlar kapsam dahiline alınacak. Bu devlet dediğimizin içine belediye de giriyor, belediyenin asli görevleri, devletin asli görevlerini yapan taşeron işçilerimiz, taşeron çalışan kardeşlerimiz mutlaka bir düzenlemenin içine iş güvencesi, işyeri güvencesi ve refahlarıyla ilgili düzenleme mutlaka yapılacak."

- Mevsimlik işçiler ve özel güvenlik çalışanları

Başbakan Davutoğlu'nun dün mevsimlik işçilerle ilgili bir açıklama yaptığını hatırlatan Zeybekci, beş ay 29 günü kapsayan düzenlemenin kaldırıldığını, ihtiyaç duyulduğu sürece kamunun geçici çalışmaları istihdam etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Zeybekci, diğer konunun da özel güvenlik çalışanlarıyla ilgili olduğu söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bunlarda bir tereddüt oluşmuş. Çağlayan Adliyesindeki o menfur olaydan, savcı kardeşimizin şehit edildiği olaydan sonra Cumhurbaşkanımızın söylediği konunun özü şudur; Böyle hassas noktalarda çalışan özel güvenlik görevlilerinin yetkileri, teçhizatları ve donanımları, ayrı bir kanunla düzenlenecek. Bunlar belki polisten de, diğer güvenlik görevlilerinden de çok daha farklı, çok daha etkin sorumluluklar ve yetkilerle donatılacak ama olduğu yerle ilgili. Görev alanı içinde sorumlu olduğu bölge ile ilgili bunlar çok özel, çok seçkin, çok farklı yetki sorumluluk, silah, teçhizat ve müdahale hakkına sahip olan düzenleme olacak."

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin artık özel güvenlikle ilgili tekrar polise veya jandarmaya dönen bir çözümün içine giremeyeceğinin altını çizdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

rüveyda eren

Sonu İSLAM cılık olan olan bir kavramın ne hale getirildiğini tartışmak yerine yazıda da bahsedildiği gibi hepimizin harcadığı emeğin islama hizmete dönüşüyormu yoksa kendi emellerimize mi hizmet ediyor?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş