DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ekonomi Bakanı Zeybekci İzmir'de:

Ekonomi Bakanı Zeybekci İzmir'de:

7 Yıl Önce
2015-08-28 14:12:02
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Suriyelilerin Türkiye'ye, yardıma, desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Tarih, Türkiye'nin bu anlamdaki fedakarlığını insanlık dersi veya insanlığa çok güzel bir örnek olarak yazacaktır" dedi.

Bakan Zeybekci, bugün açılacak 84. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve yabancı ülke delegasyonlarının katılımıyla düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin fuar alanı yanında Basmane'deki Suriyeliler'in durumunun hatırlatarak "Bir çoğu fuarın çevresinde, akşamları da o çevrede yatıyorlar, yabancı konuklar var, bu fuar açısından nasıl bir izlenim oluşturacak, buna dair bir önlem var mı?" sorusu üzerine Bakan Zeybekci, "Suriye'den gelenlere sadece 'görüntü anlamında yabancılara karşı mahcup oluruz' gözüyle bakmak son derece yanlış olur" ifadesini kullandı.

Suriyelilerin Türkiye'ye, yardıma, desteğe ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Onları istenmeyen insan veya görünmesi istenmeyen insan yerine koymak bizim inançlarımıza aykırı, Türkiye'nin yaklaşık olarak tüm coğrafyaya, kardeşlerimize karşı tüm kapılarını açması anlamındaki misyonuna aykırıdır. Onları açık alanlarda değil de başlarını sokabilecekleri bir yerde barındırmakla ilgili neler yapabileceğimize bakmak lazım. Bir an önce onların kendilerini güvenlik içinde hissedecekleri evlerine, ülkelerine dönmelerini sağlayacak girişimleri hızlı şekilde artırmak lazım. Suriye'de şu anda hızlı bir şekilde bir noktaya doğru giden güvenlikli bölge de bunlarla ilgili herhalde önemli çözümlerden birisi olacaktır."

Suriyelilerin ülkelerinde mutlu olmaları durumunda vatanlarını terk etmek istemeyeceklerini dile getiren Zeybekci, "Tarih, Türkiye'nin bu anlamdaki fedakarlığını insanlık dersi veya insanlığa çok güzel bir örnek olarak yazacaktır" dedi.

-"İzmir'in geri kalan, duran, geciken bir projesi yok"

Bakan Zeybekci, İzmir'in 2023 hedefleri doğrultusunda hükümetin açıkladığı projelerin hızla devam ettiğini söyledi.

İzmir'de sağlık konusundaki yatırımlar ile Çandarlı lojistik projesinin devam ettiğini, Aliağa'daki liman projesinin tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"İzmir'in otoyolla İstanbul'a bağlanması size durmuş ya da yavaşlamış gibi mi geliyor? Dünyanın en uzun köprüsü Marmara Denizi üzerine ne için yapılıyor, İzmir için yapılıyor. İstanbul'dan İzmir'e 3,5 saatte araçla ulaşmak, İstanbul'dan İzmir'e, Ankara'dan İzmir'e yaklaşık 2 saatte hızlı trenle ulaşmak projeleri tüm hızıyla ne için devam ediyor? Cumhuriyetimizin 100. yılında hedeflerinin de çok daha üzerinde bir performansla İzmir 2023'ü karşılayacaktır. Geri kalan, duran geciken bir projesi yok İzmir'in."

Zeybekci, "basın toplantısında 'İzmir'i kurtarıcılarından kurtaracağız" sözüyle ne anlatmak istediğinin sorulmasına ilişkin, "İzmir'i değil, herşeyi. İzmir diye kastım asla yok. Hani var ya işin kolayına kaçmak... İşi bir kurtarıcıya sevk etmek anlamında söylüyorum. Bir kişi, 'Nihat Zeybekci kurtarsın', 'bakan kurtarsın', birine havale etmek yerine topyekün o şehrin, o işin, o konunun sahiplerinin o konuyu kurtarması anlamında söyledim. Sakın başka bir yere gitmesin" ifadelerini kullandı.

Bakan Zeybekci, İzmir'e sık gelmesinin nedenine ilişkin soruya, "Partimin ne genel başkanı, ne partimizin üst düzey yönetiminden hiçbir Allah'ın kulu 'İzmir'e git' demiyor bana. Böyle bir şey söylenmiyor. Görevim gereği, İzmir'e olan sevgimiz gereği, Egeli olmamızın da verdiği şeyle İzmir'e sempati duyuyoruz. İzmir gelinmesi gereken bir yer. Ülkemizin başkent Ankara hariç ikinci büyük şehri. Ekonomik anlamda çok büyük gelecek vaat eden şehrimiz" yanıtını verdi.

- "İzmir'den birinci parti çıkmayı istiyoruz"

Zeybekci seçimde AK Parti'nin İzmir için hedefinin sorulması üzerine, "Birinci parti olarak çıkmak tabi ki. Bütün partiler gibi birinci parti olarak çıkmak istiyoruz" dedi.

Bakan Zeybekci, İEF açılış saatinde yapılan değişikliğe ilişkin de açılışa farklı ülkelerden 15 bakanın katılacağını, saat olarak herkese ortak bir nokta olması için ayarlama yapıldığını söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş