DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de

Ekonomi Bakanı Zeybekci Denizli'de

7 Yıl Önce
2015-05-29 14:41:33
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dış ticaret açığının azalmasına ilişkin, Türkiye'de ilk defa ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80'leri telafuz ettiğini belirterek "Yüzde 82'ler civarındaki bir ihracatın ithalatı karşılama oranı, hizmet gelirlerimizdeki 50 milyar doların üzerindeki o rakamı da eklediğimiz zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek" dedi.

Bakan Zeybekci, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Denizli'de Halk Caddesi esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Başlayan yağmur nedeniyle vatandaşların ıslanmaması için konuşmasını kısa kesen Zeybekci, "12 yıldan beri yapılanlara bakın. Hiçbir zaman sizin karşınıza boş lafla çıkmadık, sadece ve sadece proje ile çıktık. Onun için bugün Denizlimiz için başlattığımız projeleri, Allah tamamlamayı ve Denizlimize kazandırmayı nasip etsin" diyerek esnafa teşekkür etti.

- "Türkiye ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek"

Kahvaltının ardından Zeybekci, açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret istatistiklerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dış ticaret açığının azalmasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Zeybekci, 2015 yılının Türkiye için ekonomik anlamda çok olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek "İlk defa Türkiye, yüzde 80'leri yani, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80'leri telaffuz ediyor, yüzde 82'ler civarındaki bir ihracatın ithalatı karşılama oranı, hizmet gelirlerimizdeki 50 milyar doların üzerindeki o rakamı da eklediğimiz zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek. Yani birçok ülkenin o dış ticaret fazlası veren ülkeler gibi Türkiye bir dengeyi konuşmaya başlayacak" dedi.

Geçen hafta ve bu hafta üretimin artırılması, ihracatın artırılması, Türkiye'yi rahatsız eden ithalatı disipline etmek için Ekonomi Bakanlığı olarak 8-9 karar ve tedbirin yayınlandığını anımsatan Zeybekci, "Bütün bunların etkisini görüyoruz şu anda ve çok hızlı bir şekilde görmeye başlayacağız. O anlamda dış ticaret dengesi ve diğer tüm dengelerimizde çok önemli, pozitif gelişmeler oluyor ve olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

- "Cari açık problemi yoktur"

Cari açığın artık Türkiye'nin gündeminden kalkacağını vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye'de cari açık, yüzde 4'ler seviyesine ama finansman ihtiyacı duyan cari açık da yüzde 3'ler seviyesine düşecek. Burada çok kolay bir şekilde, çok net bir şekilde Türkiye'de artık cari açık problemi yoktur, cari açık Türkiye için problem değildir, demektir. Evet Türkiye'de ihracatın düşme etkisi vardır, pariteden kaynaklanan ve dünyadaki hammadde fiyatlarından kaynaklanan ama ithalatta çok daha fazla bir düşme etkisi vardır. Bu bütün dünyada böyle. Yani Çin'inden ABD'sine, AB'ye, Japonya'ya Avustralya'ya, Kanada'ya kadar bütün dünyada şu anda ihracat düşüyor."

- "Başkanlık sistemi Türkiye için zorunluluktur"

Zeybekci, "seçimlerden sonra önceliğin anayasa mı, başkanlık sistemi mi olduğu" yönündeki soru üzerine, önceliğin anayasa değişikliği olduğunu, anayasa değişikliği yapmadan başkanlık sistemi diye bir şeyin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Mevcut sistemin iktidara alternatif güçlü bir muhalefet üretemediğini anlatan Zeybekci, Türkiye'nin artık bu sistemi daha fazla taşıyamayacağını kaydetti.

Pranga haline gelmiş, yük haline gelmiş siyasetin Türkiye'ye dar geldiğini vurgulayan Zeybekci şöyle devam etti:

"Bunun adına ne dersek diyelim, bunun adını nasıl yorumlarsak yorumlayalım, sistemini nasıl kurgularsak kurgulayalım ama Türkiye'de siyasetin muhalefetiyle beraber tek çare olduğu, seçimlerin tek çare olduğu, antidemokratik ve gayri hukuki, milletin iradesi dışında artık hiçbir şeyin beklenmediği o düzeni kurmamız gerekiyor. Onun için Türkiye'nin yeni bir anayasa, ardından tabii ki yeni bir anayasanın sonucu olarak da adı ne olursa olsun, başkanlık sistemi veya başka bir şey, yeni bir sisteme geçmek bizim için bence zorunluluktur."

Zeybekci, kurulacak yeni sistemde, şu anda beraber hareket eden CHP, MHP ve HDP'nin bir araya gelerek tek parti halinde muhalefet oluşturmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş