DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ehliyette randevu zorunluluğu kaldırıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü,29 Masyıs'ta sona erecek sürücü sertifikalarının sürücü belgesine dönüştürülmesi işlemlerinde yoğunluk yaşanmaması için randevu zorunluluğunu kaldırıldı.

7 Yıl Önce
2015-05-27 15:38:46
Sürücü kurslarından alınan sürücü sertifikalarının sürücü belgesine  dönüştürülmesi için tanınan 2 yıllık süre, 29 Mayıs'ta sona eriyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bu durumdaki sürücü belgesi almak isteyen kişilerin mağdur  olmaması için internet randevu sistemini kaldırarak, işlemlerin tamamını kabul  etmeye başladı. Yoğunluğun önüne geçilmesi planlanan çalışma kapsamında, ilgili  birimlerdeki personel sayısı da artırıldı. 
 
  Trafikten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu  Yönetmeliği'nin geçici 2. maddesine göre, 29 Mayıs 2013 tarihinden önce alınan  sürücü sertifikalarının sürücü belgesine dönüştürülmesi için 2 gün kaldığını  bildirdi. 
 
Bu nedenle çok sayıda vatandaşın il genelinde trafik tescil bürolarına  müracaatı olduğunu ifade eden Alper, şunları söyledi: 
 
  ''Yaşanan yoğunluğu engellemek için diğer 80 ilde olduğu gibi İstanbul  Emniyet Müdürlüğü'ndeki randevu sistemini, mevcut tarihe kadar kaldırdık. 29  Mayıs 2013'ten önce sürücü sertifikası almış olan kişiler, randevu almaksızın  emniyet birimlerine başvurarak işlemlerini yaptırabilirler. Yaşanacak yoğunluğu  azaltmak için İstanbul'daki ilçe emniyet müdürlüklerine yazılı talimat gönderdik  ve sürücü belgesi müracaat hizmetlerinde görevli personel sayısını arttırdık. Bir  sürücü sertifikasını sürücü belgesine dönüştürmek, vatandaşlara bin liranın  üzerinde paraya mal olmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi için kamu personeli  ciddi mesai harcamakta. Vatandaşlarımızın maddi kayıp yaşamamaları ve kamu  personelinin mesai kazanımı için ilgili vatandaşların süreyi geçirmemeleri  gerekmektedir.'' 
 
   Alper, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde geçmiş dönemlerde vatandaşlara  bir ayda ortalama 22 bin sürücü belgesi verildiğini, yaşanan yoğunluk nedeniyle  bu ay 50 binin üzerinde sürücü belgesi verildiğini kaydetti. 
 
 Sürücü belgesi almak için emniyete gelen üniversite öğrencisi Kadir Uz  ise ''İnternette 29 Mayıs 2013'ten önce sürücü sertifikası alan kişilerin ehliyet  başvurularının son gününün 29 Mayıs 2015 olduğu yönünde bir haber okudum.  Sertifikamın iptal olmaması için internetten randevu almak istedim. Randevu  sisteminin kalktığını öğrenerek hemen emniyete geldim. Görevli personel gereken  işlemlerimi yaptı. Ben de ehliyetimi alarak ciddi bir ekonomik kayıptan  kurtuldum'' diye konuştu. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali veli

yaşasın kürtçülük!diyemiyorsunuz,kalkmışsınız hikaye okuyorsunuz,kürtçülüğünüz islamcılığınızın önündedir bunu da bize yutturmaya kalkışıyorsunuz,yemezler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş