'Eğit-donat'tan bir grup Suriye'ye geçti

Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programından 54 kişilik bir grup Türkiye'den Suriye'ye geçti.

15.07.2015 12:03:29

Eğit-donat programı kapsamında ABD'nin eğittiği muhalifler 12 Temmuz gecesi Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti. 30 araç ve 54 kişiden oluşan konvoy Halep'in Azez ilçesinin batısında yer alan Malikiye bölgesinde bekletiliyor. Al Jazeera Türk'ün ulaştığı kaynaklar, Kilis kapısından giriş yapan grubun Halep'in kuzey kırsalında muhaliflerin IŞİD ile çatıştığı Savran cephesinde örgüte karşı savaşmak için hazır olduğunu aktardı.

ABD'nin IŞİD'e karşı mücadele amaçlı kurduğu 30. Tümen bünyesinde Ürdün ve Türkiye'de toplam 154 askere eğitim verildi.

Ürdün kampında verilen 54 günlük eğitimi tamamlayan 100 muhalif asker, 20 gün önce ülkesine dönmüştü.

Türkiye'de süren 74 günlük eğitimi sürecini bitiren 54 muhalifin geçişine ise 12 Temmuz gecesi izin verildi.

ABD eğittiği muhalifleri 30 pick-up (kamyonet) ile birlikte BKS, doçka gibi orta menzilli silahların yanı sıra M-16 hafif piyade tüfekleri ve çok miktarda cephaneyle donattı.

Muhalif askerlerin sıcak hatta geçmesiyle birlikte ABD'nin IŞİD'e karşı muhalif gruplara havadan yoğun bombardıman desteği vermesi bekleniyor.

Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) dokuz muhalif grubun katılımıyla oluşan 30. Tümen'in komutanlığını Beşşar Esed Ordusu'ndan ayrılan Türkmen komutanlardan Albay Nedim Hasan, yardımcılığını ise Suriyeli Pilot Albay Sahir Mustafa yapıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

sadi

Eğit,silahla donat gönder komşu ülkeye adam öldürsün! -ne demokrasi amma?

FAZIL DURSUN

MERAK EDİYORUM BUNLARLA HANGİ UÇAK ,HANGİ HELİKOPTERİ DÜŞÜRECEKLER.ADAMLAR BUNLARLA VARİL BOMBASI ATIYOR ONLARCA CANI BİR ANDA SÖNDÜRÜYOR.ABD DE MİLLETİ KANDIRIYOR BUNLARI BİZ MUHALİFLERİN YANINDAYIZ DİYE.DİĞER YANDAN DA KENDİ UÇAKLARI İLE NE ZAMAN ATAĞA GEÇSE MUHALİFLER HEMEN İŞİD BOMBALADIK DEYİ BOMBALIYOR MUHALİF GRUPLARI.