DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Eğit-donat birliği alıkonuldu

Eğit-donat programına katılarak Suriye içlerine giden ilk birlikten 18 kişi ve komutanları, Nusra Cephesi güçleri tarafından alıkonulduğu iddia edildi...

7 Yıl Önce
2015-07-30 00:38:19

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD ve Türkiye tarafından ortaklaşa hazırlanan eğit-donat programına katılan Suriyeli muhalif savaşçılardan 54'ü, temmuz ayı başında programı tamamladıktan sonra 13 Temmuz'da Suriye içlerine geçmeye başlamıştı.

Çoğunluğu Türkmen olan söz konusu ilk grup, Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetinde Azez ilçesine bağlı Malikiye beldesinde konuşlanmıştı. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı ve IŞİD'in elindeki Soran beldesinin yakınında güvenli bir bölge olduğu için birliğin yerleşmesi için burası uygun görülmüştü.

Güvenilir yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, birliğin Türkmen komutanı Albay Nedim Hasan ve yardımcısı ile emirlerindeki 18 savaşçı, Nusra Cephesi güçlerince alıkonuldu.

Örgüt, ayrıca birliğin silah, araç ve gereçlerine de el koydu.

Birliğin serbest bırakılması için Nusra Cephesi'nin ikna edilmeye çalışıldığı, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) müzakereler için devrede olduğu ifade edildi.

ABD'NİN NUSRA'YA SALDIRILARI ARTTI

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, Eylül 2014'ten bu yana Halep ve İdlib'teki Nusra Cephesi'ne ait karargahlara aralıklarla saldırı düzenliyor. Son olarak dün koalisyon güçleri, İdlib'in kuzeyinde yer alan Akrabat köyü ile Darkuş kasabasında Nusra Cephesi'ne ait merkezleri vurmuştu.

EĞİT-DONAT PROGRAMI

Eğit-donat programı, Suriyeli muhaliflerin temel askeri yeteneklerini ve organizasyon kabiliyetlerini artırarak, kendilerini ve ellerindeki bölgeleri daha iyi koruyabilmelerini, IŞİD'in zayıflatılmasını ve nihayetinde yenilgiye uğratılmasını hedefliyor. Türkiye, programın hedeflerinden birinin de muhaliflerin Esed rejimine karşı koyulması olduğunu vurgulamıştı.

Programın Türkiye ayağıyla ilgili mutabakat, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass tarafından 19 Şubat'ta Ankara'da imzalanmıştı.

 ABD'DEN YANIT GELDİ

Daily Sabah'ın haberine göre, Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, "Suriye Eğit  ve Donat programına katılan belirli grupların isimlerini açıklayamasak da, Yeni Suriye Gücü personelinden gözaltına alınan ya da kaçırılan olmadığını doğrulayabilirim" dedi.

Nusra'nın gözaltına aldığı "komutanların" Türkmen oldukları söyleniyor.Geçtiğimiz günlerde, MİT'in Lazkiye'de savaşmak üzere bir Türkmen ordusu oluşturduğu ortaya çıkmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

netenyahu senden daha dürüst

l.p.

HEH.. elimizle besledik, yedirdik içirdik.. verdik nusra-el kaide tepe tepe kullansın diye mi ? oh..ooh.bu muydu plan ?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş