SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Edirne'deki Cihannüma Kasrı'na restore

Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Edirne Sarayı'nın önemli yapılarından, harap durumdaki Cihannüma Kasrı restore edilecek.

Edirne'deki Cihannüma Kasrı'na restore
10.08.2017 13:07:02
Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan Edirne Sarayı'nın önemli yapılarından, harap durumdaki Cihannüma Kasrı restore edilecek.

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun projeyi onaylamasının ardından çalışmalara başlanacak. 

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Cihannüma Kasrı'nın Edirne Sarayı'nın can damarı olduğunu söyledi.

"TURİST SAYISI İKİYE KATLANACAK"

İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünün denetimi sonrasında projenin Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna geldiğini belirten Hacıoğlu "Kurulda önceki gün restorasyon projesi gündeme geldi. Kurul roleve projesini onayladı. Restitüsyon ve restorasyon projelerinde bazı değişiklikler istendi, onlar hazırlanıyor. İki hafta sonra kurul gündemine yeniden gelecek, onaylanmasını bekliyoruz. Onaylandıktan sonra Cihannüma Kasrı Bakanlığımız tarafından derhal ve ivedi bir şekilde restorasyon çalışmaları kapsamıyla yatırım programına alınacak." dedi.

Hamamı ve mutfağının restorasyonu tamamlanan Edirne Sarayı'nın Cihannüma Kasrı bölümünün de restoresinin tamamlanması sonrasında bölgedeki turizm hareketliliğinin artacağını ifade eden Hacıoğlu, şöyle konuştu:

"Restore sonrasında Edirne'deki turist sayısının ikiye katlanacağını düşünüyoruz. Çünkü Cihannüma Kasrı'ndan sonra diğer kasırlar ve sarayın diğer geri kalan kısımlarının da bakanlığımızca yapılması planlanmaktadır. Bakanlığımız burayı bir ören yeri haline getirecek ve bu yapıların tamamı ören yerinin değerli eserleri olacak.

Cihannüma Kasrı, mimarisi ile Edirne Sarayı'nın en önemli yapısıdır. Kaynaklarda yedi katlı olduğu ve en üst katında sekiz köşeli bir odanın bulunduğu belirtilmektedir. Has Oda, Yediler Odası, Sancak-ı Şerif Dairesi, Kütüphane-i Hümayun Sancak-ı Şerif Mescid-i dairelerinden oluştuğu bilinmektedir. Yüzyıllarca tamir ve ilaveler görmüş, Sultan Aziz zamanındaki onarımda, dışarıdan merdivenler ilave edilmiştir."

ÖREN YERİ ÇALIŞMALARI

Ören yeri çalışmalarının da sürdüğünü anlatan Hacıoğlu, "Kısmen ayakta kalmış ve restore edilerek kültür hayatımıza kazandırılmış yapılarıyla birlikte Edirne Yeni Saray alanının bir ören yeri haline getirilmesi çalışmaları 2015 yılında Bakanlığımızca başlatılmış, ören yeri sınırları belirlenmiş, Koruma Bölge Kurulu kararı ile alan ören yeri ilan edilerek projeleri onaylanmıştır. Projelerin uygulanmasına yönelik olarak temin edilen bir kısım ödenek İl Özel İdaresi hesaplarına aktarılmış olup, iş ve işlemleri sürdürülmektedir." diye konuştu.

CİHANNÜMA KASRI

Has Oda Kasrı, Taht-ı Hümayun Kasrı, Kasr-ı Padişahi olarak da adlandırılan Cihannüma Kasrı, 1452 yılında Sultan II. Mehmet tarafından yaptırıldı. Yavuz Sultan Selim'in emriyle genişletilen kasır, 1805 yılından itibaren cephanelik olarak kullanılmaya başlandı.

Kasır, Osmanlı-Rus Savaşı'nda, Rus ordularının cephaneliği ele geçirmemesi amacıyla Vali Cemil Paşa tarafından içindeki cephaneyle havaya uçuruldu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.