DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9674 ₺

EURO

17,0542 ₺

ALTIN

951,55 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Economist: Erdoğan'ın yeni sultanlığı

İngiltere'de yayımlanan haftalık ekonomi dergisi Economist, bu haftaki sayısında özel bir ekle Türkiye'ye yer verdi...

7 Yıl Önce
2016-02-05 07:07:34

Türkiye'de son dönemlerde kamuoyunda genişçe yer bulan, Güneydoğu'daki operasyonlar, Başkanlık sistemi, AK Parti ve ekonomideki belirsizlikler İngiltere'de yayımlanan Economist dergisinin özel ekinde genişçe yer buldu.

BBC Türkçe'de yer alan bilgide; İngiliz haftalık Economist dergisi, bugün yayınlanan basılı sayısında Türkiye özel eki yayınladı.

Ekte ekonomiden dış politikaya, Kürt sorunundan artan milliyetçiliğe, Türkiye'nin mevcut durumunu değerlendiren sekiz makale yer alıyor.

Özel ekin "Erdoğan'ın Yeni Sultanlığı" başlığını taşıyan başyazısı, AK Parti'nin göreve geldiği 2003 yılından bu yana Türkiye'de yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik değişimleri özetliyor.

İstanbul'un Boğaz'dan görünüşünü tasvir ederek başlayan makalede, şehrin dört bir yanında bir inşaat ve yeniden yapılanma çalışması olduğu belirtildikten sonra özellikle Çamlıca Tepesi'ne yapılmakta olan camiye dikkat çekiliyor.

Tamamlandığında buranın Türkiye'nin en büyük ibadet yeri olacağı belirtilen Çamlıca Cami ile ilgili şu yorum yer alıyor:

"Caminin büyüklüğü ve sembolizmi, tek bir adamın, Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyon ve iradesini yansıtıyor. Yaklaşık 20 yıl önce Belediye Başkanı olan Erdoğan da, ülke siyasetinin üzerinde böyle sivriliyor."

Makalede AK Parti'nin yönetime geldiği 2003 yılından bu yana ülkede şaşırtıcı değişimler olduğu, "birçok açıdan ülke nüfusunun daha iyi bir dönem yaşamadığı" belirtiliyor.

Özellikle "uzun süre ihmal edilen" Anadolu'nun zenginleştiği, ülkedeki yoksulluk oranının tek haneli sayılara indiği, orta sınıfın nüfusunun iki katına çıktığı ifade ediliyor ve "Yaşam standardı anlamında, Türkiye ve OECD ülkeleri arasındaki fark ciddi şekilde azaldı" deniyor.

'ATATÜRK'ÜN GÖLGESİ KAYBOLMAYA BAŞLADI'

Ekonomik gelişmelerin ardından AK Parti'nin İslami çizgisine vurgu yapılan makale şöyle devam ediyor:

"AKP'nin üstü kapalı ancak amansız bir şekilde izlediği İslamlaştırma politikası ile, Sünni Müslümanlığın Türkiye'nin karmaşık ulusal kimliğindeki yeri güçlendi. 90 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinde laik bir Cumhuriyet kuran, acımasız modernlik yanlısı Kemal Atatürk'ün uzun gölgesi kaybolmaya başladı."

Geçen yıl Haziran ve Kasım aylarında yapılan genel seçimlerin sonuçlarının da yorumlandığı yazıda, yolsuzluk iddiaları, IŞİD saldırıları ve Suriyeli göçmen akını ile Türklerin Erdoğan'ın hükmünü sorgulamaya başladığı ve AK Parti'nin Haziran 2015 seçimlerinde kötü şekilde tökezlediği ifade ediliyor.

Ancak Economist Erdoğan'ın koalisyon yerine erken seçime gitmek istemesini "cesur bir kumar" olarak niteliyor ve Haziran'dan 1 Kasım seçimine kadar geçen sürede Erdoğan'ın AK Parti kadrolarını değiştirerek parti içindeki gücünü artırdığını vurguluyor.

'PATRONUN KİM OLDUĞU BELLİ'

Erdoğan'ın daha uzun süre Türkiye'yi yönetmeye devam edeceği öngörüsünde bulunulan yazıda "Asabiyeti ün yapmış olan Erdoğan (...) 2023'e yani Cumhuriyet'in 100. yılına kadar görevde kalırsa, Türkiye'yi, Cumhuriyet'i kurmuş olan Atatürk'ten daha uzun süre yönetmiş olacak" deniyor.

Ancak Economist bu süreçte Erdoğan'ın karşısında özellikle Kürt sorunu ve ekonomik problemler olduğuna dikkat çekiyor:

"Hükümet ile PKK arasındaki barış görüşmelerinin çökmesi, ülkede daha çok kan döküleceğini gösteriyor. (...) Erdoğan aynı zamanda eknomik anlamda da ters rüzgarlarla karşı karşıya. (...) Türkiye ekonomisi eskiye nazaran güçlü ama asıl sorun hükümetin iyi gidişat hep devam edecekmiş gibi hareket etmesi."

Economist'e göre Türkiye ciddi bir politika değişikliğine gitmediği sürece, ekonomi düşük performans sergilemeye devam edecek.

'AKP DİPLOMATİK USTALIK GÖSTEREMEDİ'

Türkiye'nin jeopolitik olarak zor bir pozisyonda bulunduğunu ve Suriye'deki savaşın Türkiye'yi daha da kırılgan bir hale soktuğunu belirten Economist, hükümetin diplomasi alanında ustalık sergileyemediği yorumunu yapıyor.

Ekim ayında Ankara'da yaşanan ve 100'den fazla kişinin öldüğü saldırıyı hatırlatan dergi, IŞİD'in de ülke için yeni bir tehlike olduğunu belirtiyor.

Tüm bunların ışığında, Türkiye'deki seçmenin AKP'yi başarısızlıkla suçlamak yerine, güçlü bir hükümet kurulması için AK Parti'ye yeniden destek verdiği ifade ediliyor, "Nüfusun yarısı Erdoğan ve AKP'yi desteklerken, diğer yarısı ona şüheyle yaklaşıyor, hatta kesin bir şekilde ona karşı çıkıyor" deniyor.

Economist'in Türkiye özel ekinin başyazısı şöyle son buluyor:

"Türkiye'nin, hala hakimiyet hırsıyla hareket eden liderleri, içerideki çatlakları onarmak için yeterli çabayı göstermiyor. Kürt sorunu ve ekonominin dış şoklara karşı kırılganlığı, ufukta büyük bir tehlike olarak kendini gösteriyor. AKP'nin muhaliflere karşı tahammülsüzlüğüyle birlikte Erdoğan'ın sert tavrı, daha çok soruna işaret ediyor." .

YORUMLAR (7)

aydınşahin

İFADELERİ NEYE GÖRE DEĞERLENDİRİYOR İNĞİLİZ VE YANDAŞLARI ÇATLAK KİMİN?İFADESİ (HAKİMİYET MİLLETİN DİR (ATATÜRK)(MUHALİF DEDİĞİNİZ SİZSİNİZ YANİ PKK MUHALİFLERİ ÇOK SEVİYOSANIZ VE SİZİN İÇİN DEĞERLİ İSE GELİN ALIN SİZE VE AVRUPAYA FAYDALARI DOKUNUR VE SİZE NESİL YAPARLAR==IŞIT SİLAHLARI RUSYA VE İNGİLİZ ÇIKTI SUÇLU SİLAHLARI SATANLAR BİR ŞAHIS BİRİNİ VURDUGUNDA SİLAHI NERDEN ALDIN DİYE SORULUR VE VEZASI KESİLİR SİLAHLARI VERENLERİN CEZASI VERİLSİN BUYRUN AVRUPA VE PELSİNVANYA RUSYA ADALET İSTİYORSUNUZ YA

adem ademoğlu

yazıdaki ifadeler önemli. Fetullah gülenin sohbetlerinde yaptığı gibi şifreli ifadelerle birşeyleri hedef gösteriyor. bizi bundan sonraki dönemde pkk ve ekonomi alanında sıkıştırmak için uğraşacaklar. yazıda büyük karın ağrıları olduğu da seziliyor. bu yazıdan da anlayacağımız üzere DURMAK YOK YOLA DEVAM.

vatandaş

Üzerine güneş batmayan imparatorluk !!! İngilizler tarafından işgal edilip sömürülmedik insan ve kara parçası yok iken İngilizler hala 'hakimiyet hırsı' kelimesini bir başkası için nasıl kullanıyor,nasıl başkasına atfediyor ? Gerçi neden soruyorum ki ? Bu kelimeyi kullanmaması için ahlâk gibi bir değere sahip olması gerekir.

ekol türk

Atatürkün gölgesinde Atatürk adina müslüman Türk milletine kumpaslarla zulum eden.Dünyanin heryerinde ayni taktigi uygulayan siyonist usagi ingiliz hegemonyasi ülkemizde bitti.Gölgede gitti.artik yeni döneme alisin.

musa

economist yine birilerine gaz verip gezi çıkarmanın peşinde

AYDIN ŞAHİN

İNGİLiz NE ZAMAN BİZE ÖNEM VERMEYE BAŞLADINIZ ATATÜRK BİZİM SİZE NE OLUYOR EKONOMİ SİZE GÖRE DEGİL SİZ SÖMÜRÜN KÜRT SORUNU BİZDE YOK ONLAR VE BİZ AYRI DİYE BİR SORUN DA YOK BİZ TEK MİLLETİZ VE KARDEŞİZ( NİFAF VE PKK SİZ VE BİZ DİYOR SEBEPCİLERİ SÜNETSİZ ÖLENLERDEN PKK LILAR DAN İNGİLİZ ALMAN RUSYA AVRUPA BİRLİĞİ AJANLARI ÇIKIYOR BU HESAPLARINIZ BASİT? (BİZDE HER DOĞAN ERDOGAN VE ER DOGAR BİZE İNANCIMIZ YETER )DERT VERENLER DE SADECE FİTNESİYLE BAŞARACAĞİNI SANIR (BİLMEZLERKİ RABBİMİN HESABINI )BU BAYRAĞA VE MİLLETE VE BU VATANIN EVLADINA DÜNYANIN GÜCÜ YETMEZ BİZ ÖLMEKTEN KORKMAYIZ) DÜŞÜNÜN

Cturk

Türkiye aksine 2002 yılından önce yıllarda tek rakamlı enflasyonları hiç görmedi Özal döneminde bile enflasyon tek haneye düşmedi..Ayrıca Ak parti döneminde yaşam şartlarıda yükseldi örnek 2002 yılından önce 125 Kişiye 1 Araba düşerken 2002 yılından sonra 4 kişiye 1 Araba düşüyor Türkiye teknolojide ise Avrupa aynı standartlara geldi yine yapılan büyük projeler Batıyı korkutmaya başladı..bu tamamen batının Erdoğan düşmanlığından kaynaklanan bir görüş.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş