DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ebru sanatı Kudüs'e 'Yunus Emre' eliyle ulaştı

Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından, işgal altındaki Doğu Kudüs'te ebru sanatı atölye çalışması gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan Filistinli kursiyerler, sertifikalarını törenle aldı- Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Sanat Koordinatörü Ermumcu:- 'İsrail işgalinden en fazla etkilenen şehirlerin başında Kudüs geliyor. Sanatsal faaliyetlerle toplumsal meselelere dokunmaya çalışıyo

5 Yıl Önce
2017-05-18 23:19:11
Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından işgal altındaki Doğu Kudüs'te Türk ebru sanatçısı Rabia Mütevelli'nin gözetiminde düzenlenen ebru sanatı atölye çalışmasına katılan Filistinli kursiyerler için, sertifika töreni düzenlendi.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu, Doğu Kudüs'teki tarihi Burc Lak-Lak Toplum Merkezi'nde düzenlenen törende, "Daha önce Türkiye'den eserlerin getirilerek sergisi yapılırdı. Şimdi bu atölye çalışmasıyla Filistinliler kendileri sergilenecek eserler yapıyor. Eski Kudüs'te ve Aksa'nın yakınında bu sanatın icra edilmesi önemlidir. Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ne teşekkür ederim." dedi.

AA muhabirine bir açıklama yapan ebru sanatçısı Rabia Mütevelli de ilgiden memnun olduğunu belirterek, "Çok severek yaptılar, çok heyecanlandılar. Suyun üzerinde şekiller yaparak resimsel boyutlar kazandırmak onlara çok farklı ve cazip geldi. Filistinlilerle çalışmaktan çok memnun kaldım. Çok keyifli ve heyecanla çalıştık." ifadelerini kullandı.

Kudüs'te, kutsal topraklarda bulunmanın kendisi için ayrı bir önem arz ettiğini vurgulayan Mütevelli, "Özellikle burada bu kardeşlerimizle beraber olmak, onlara bir nebze olsun destek olmak benim adıma çok sevindiriciydi. Bu yüzden de Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederim." dedi.

Ebru sanatı atölye çalışmasına katılan ve törende sertifikasını alan Filistinli kursiyer Nesrin Dibs ise "Yeni bir sanat öğrendik ve çok mutlu olduk. Ebru sanatı ile diğer sanat çeşitleri arasındaki fark, su üzerine şekiller yapmak bizim için çok güzel oldu. Bu sanata devam etmek istiyorum. Ebru yapmak insanı gerçekten dinlendiriyor, huzur veriyor." diye konuştu.

Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Sanat Koordinatörü Reha Ermumcu da şunları kaydetti:

"İsrail işgalinden en fazla etkilenen şehirlerin başında Kudüs geliyor. Sanatsal faaliyetlerle toplumsal meselelere dokunmaya çalışıyoruz. Surlarla çevrili eski Kudüs şehrinin en büyük toplum merkeziyle iş birliği içerisinde yaptığımız ebru sanatı atölye çalışmamız bu yüzden ayrı bir önemi haiz. Filistinlilerin ebruyla tanışması ve 5 günün sonunda kendi sergilerini yapması kültür merkezimiz adına gurur verici."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş