DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Earnest: Irak halkının yanındayız

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, 'DAEŞ'e karşı mücadelesinde Irak halkının yanındayız' açıklamasında bulundu...

12.05.2016 08:01:18

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD'nin, IŞİD'le mücadelesinde Irak halkının ve hükümetinin yanında olduğunu kaydederek, IŞİD'in Irak'taki güvenlik boşluğunu doldurması riskini göze alamayacaklarını vurguladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın toplantısında Irak'taki son saldırılar ve hükümetin "terörle" mücadele çabalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta art arda meydana gelen ve IŞİD'in üstlendiği üç saldırıyla ilgili Earnest, "ABD, Bağdat'taki saldırıları en güçlü şekilde kınıyor. DAEŞ'e karşı mücadelesinde Irak halkının yanındayızI" açıklamasını yaptı.

Bu saldırıların Bağdat'taki merkezi yönetimi zayıflatmayacağını kaydeden Earnest, Irak hükümetinin temel amacının ülkeyi birlik içinde terör tehdidine karşı korumaya çalışmak olduğunu ve ABD'nin de bu amaca yönelik destek verdiğini belirtti.

"Irak yönetimini, DAEŞ terörüyle mücadelede ülkeyi birleştirmesi konusunda aktif bir biçimde destekliyoruz." diyen Earnest, IŞİD'in güvenlik boşluğunu doldurması riskini göze alamayacaklarını vurguladı.

Ülkenin bölünmesine ilişkin herhangi bir planlarının olmadığının altını çizen Beyaz Saray Sözcüsü, "Irak, bir bütün olursa daha güçlü olur.'' ifadesini kullandı.

Earnest, IŞİD'in son günlerde Suriye'nin tarihi Palmira (Tedmur) kentini yeniden ele geçirmeye yönelik bir çaba içinde olduğunu ifade eden raporlarla ilgili olarak, "Umarım DAEŞ, bu tarihi ve kültürel şehri bir kez daha tehlikeye atmaz." dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş