DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DÜZELTME - 'Kanada'da sigara firmalarına 15 milyar dolar ceza' başl

DÜZELTME - 'Kanada'da sigara firmalarına 15 milyar dolar ceza' başlıklı haberimizde yer alan 'dolar' ibareleri 'Kanada doları' olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayınlıyoruz. Saygılarımızla AA Kanada'da sigara firmalarına 15 milyar Kanada doları ceza

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:19:56
Kanada'nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesinde aralarında sigarayı bırakmış olanların da bulunduğu yaklaşık 2 milyon tiryakinin, ülkedeki sigara üreticileri aleyhine açtıkları davadan karar çıktı.

Montreal'de görülen davanın duruşmasında hakim Brian Riordan, Imperial Tobacco, Rothmans Benson & Hedges ve JTI-MacDonald firmalarını 15 milyar Kanada doları (yaklaşık 32 milyar lira) cezai ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

Montreal Adliyesi'nde 2012 yılında başlayan davada Yargıç Brian Riordan, başlangıçta 27 milyar Kanada doları (yaklaşık 58 milyar lira) olarak açılan davada, cezanın 15 milyar Kanada doları olmasına hükmetti. Yargıç Riordan, tazminatın, 1976 yılından önce sigaraya başlayan ve kanser olanlara 100 bin Kanada doları (yaklaşık 216 bin lira), 1976'dan sonrakilere de 90 bin Kanada doları (yaklaşık 194 bin lira) olarak dağıtılmasına karar verdi. Kararda, akciğer, gırtlak, larinks kanseri veya amfizem kurbanlarının da değişen miktarlarda tazminat alacakları belirtildi.

Karar üzerine bir açıklama yapan Quebec Tütün ve Sağlık Konseyi Başkanı Mario Bujold, 'Bugün sigara mağdurları için büyük gün. Bu karar, kimi 17 yıldır bekleyen tütün mağdurları için uzun bir süreç olsa da sonuçta onların ve hukukun bir zaferidir' dedi.

Öte yandan, sigara firmalarından ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda, kararın temyize götürüleceği kaydedildi.

Kanada'nın British Colombia, New Brunswick, Nova Scotia, Saskatchewan, Manitoba ve Prince Edward Island eyaletlerinde de sigara üreticisi firmalar aleyhine aynı nitelikte milyarlarca dolarlık davalar devam ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş