DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DÜZELTME 'Gazze'ye 3. Özgürlük Filosu' başlıklı haberimizin dörd

DÜZELTME 'Gazze'ye 3. Özgürlük Filosu' başlıklı haberimizin dördüncü paragrafında yer alan '10 yolcusu' ifadesi '9 yolcusu', 'iki yıl' ifadesi 'dört yıl' olarak düzeltilmiştir. Haberimizi düzelterek yeniden yayımlıyoruz. Saygılarımızla. AA

24.06.2015 15:33:02
Avrupa Parlamentosundaki (AP) Kuzeyli Yeşil Solu İttifakı, İsrail'e Gazze'ye yönelik ablukasını sona erdirmesi çağrısı yaptı.

İttifak, parlamenterlere İsrail'in Gazze üzerindeki kara, hava ve denizden ablukasını kaldırması talebini içeren dilekçe dağıttı. Dilekçenin 751 üyesi olan AP'de 100'den fazla imzaya ulaştığı bildirildi.

Grubun sözcüsü ve AP üyesi Martina Anderson, düzenlediği basın toplantısında, son sekiz yılda Gazze'nin 3 kez askeri saldırıya maruz kaldığını hatırlatarak, bu şartlar altında Gazze'yi dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak tanımlanmasının anlaşıldığını söyledi.

2007 yılından beri Gazze'ye abluka uygulayan İsrail, 2010'da ablukayı delmeyi hedefleyen ilk özgürlük filosundaki yardım gemilerine saldırmıştı. Filodaki Mavi Marmara gemisinin 9 yolcusu olay sırasında, dört yıl komada kalan bir yolcu da 2014'te hayatını kaybetmişti.

2. Özgürlük Filosu, 2011'de oluşturulmuş ancak uluslararası toplumun karşı çıkması sonucu yola çıkamamıştı. Ablukayı delmeyi amaçlayan 3. Özgürlük Filosu'nun birkaç gün içinde Yunanistan'dan hareket etmesi bekleniyor.

İsrail ordusunun 2014 yılı Temmuz ve Ağustos ayında Gazze'ye gerçekleştirdiği son saldırılarda da aralarında sivil ve çocukların da olduğu 2 bin 100'den fazla Filistinli yaşamını yitirdi. 11 binden fazla kişinin yaralandığı saldırılarda, 100 binden fazla Filistinli evsiz kaldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Emil

Sıkışınca barış diyorlar.Talibana barış lazım değil.Birazda sıkışdırsa kafirler terk edecekler afqanistanı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan