DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

BURSA

19:53

04:41
19:53
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:37

04:27
19:37
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:20

04:11
19:20
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
19:04
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:51

03:51
18:51
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:54:00

İftar vakti

ANKARA

19:37

04:27
SAHUR
19:37
İFTAR

ERZURUM

19:04

03:54
SAHUR
19:04
İFTAR

Dünyayı değiştiren 10 tren

Tren yolculuğunun gelişi daha önce sahip olunan zaman ve mesafe kavramlarını değiştirirdi. Tarihin akışını da değiştiren 10 tren yolu ve yolculuğu hakkında bilgi edinin.

25.12.2020 09:37:50

Tren yolculuğunun gelişi daha önce sahip olunan zaman ve mesafe kavramlarını değiştirirdi. Tarihin akışını da değiştiren 10 tren yolu ve yolculuğu hakkında bilgi edinin.

1. Liverpool ve Manchester Demiryolu

image-placeholder-title-9

Liverpool ve Manchester Demiryollarının Eylül 1830'da açılması, buharlı tren yolculuğunun doğumu demekti. İnşaatından önce çoğu demiryolları atlarla çekiliyordu ve kısa mesafelerde kömür gibi yükleri taşımak için kullanılıyordu. Demiryolunun açık tasarım yarışmasının galibi George Stephenson tarafından tasarlanan buharlı lokomotifler ile Liverpool ve Manchester'ı birbirine bağlayan 31 millik demiryolu, hem yolcuhem de yük taşıyan ilk demiryolu oldu. Saatte 30 mil gidebilen Liverpool ve Manchester Demiryolu trenleri, ilk yılında 500.000'den fazla yolcu taşıdı ve yatırımcılara cömert kazançlar sağladı. Liverpool limanından Manchester'daki fabrikalara pamuk taşıyan demiryolu, İngiltere'nin Sanayi Devrimi'nin gelişimini teşvik etti. Liverpool ve Manchester'ın, Stephenson tarafından seçilen rayları arasındaki mesafe (4 fit, 8,5 inç) sektörün standart göstergesi olmaya devam ederken, mirası da devam ediyor.

2. Baltimore ve Ohio Demiryolu

image-placeholder-title-8

Erie Kanalı'nın inşasını takiben New York City'nin yaşadığı ticari patlama ile rekabet edebilmek için, rakip Baltimore limanının liderleri, şehri Wheeling, Batı Virginia'daki Ohio Nehri'ne bağlayan 380 millik bir demiryolu hattı önerdiler. 1827'de Baltimore & Ohio Demiryolu, hem yolcuları hem de yükleri taşımak için bir tüzük verilen ilk Amerikan şirketi oldu ve hem yolcuları hem de yükleri düzenli olarak taşımak için buharlı lokomotifleri kullanan ilk Amerikan demiryolu oldu. Başkan Andrew Jackson , 1833'te Ellicott's Mills'ten Baltimore'a giden bir B&O trenine bindiğinde rayları kullanan ilk komutan oldu.

3. Panama Demiryolu

image-placeholder-title-7

Panama Demiryolu 1855'te tamamlandığında, demiryolu hatları Atlantik ve Pasifik Okyanuslarını ilk kez birbirine bağladı. 50 millik demiryolu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Doğu ve Batı Kıyıları arasında deniz yoluyla seyahat eden yolcular için Panama kanalı boyunca zorlu yolculuğu kolaylaştırdı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kıtalararası demiryolunun tamamlanmasından önceki yıllarda Kaliforniya Altına Hücumundan zenginlik arayan on binlerce araştırmacı arasında popüler hale geldi. ABD postasının yanı sıra buharlı gemi şirketleri için kargo taşıyan Panama Demiryolu, kanal boyunca neredeyse aynı yolu izleyen Panama Kanalı'nın 1914 açılışına kadar en yoğun kullanılan yük demiryolu hattıydı .

4. Lincoln Cenaze Treni

image-placeholder-title-6

21 Nisan 1865'te Washington, D.C.'den ayrıldıktan sonra, Abraham Lincoln'ün tabutunu taşıyan siyah kumaşlı tren, yaklaşık iki hafta boyunca 180 şehir ve yedi eyalette dolanarak, suikasta kurban giden başkanın memleketi Springfield, Illinois'deki mezarına varmadan önce geldi. Yüzbinlerce Amerikalının saygılarını gösterdiği için Lincoln'ün vücudunu 13 günlük yolculukta muhafaza etme ihtiyacı, yeni doğmakta olan cenaze mumyalama endüstrisinin popülerleşmesine yardımcı oldu ve bu aynı zamanda Chicago'dan Springfield'e seyahat eden yolcuların konforu için yeni, lüks yataklı arabalarını ödünç veren George Pullman için bir tanıtım nimetiydi. Lincoln'ün cenazesinden sonra, cilalı siyah ceviz iç mekanlar, avizeler ve mermer lavabolar içeren ve gece yolculuğunu yolcular için çok daha cazip hale getiren Pullman'ın yolcuları için siparişler başladı.

5. Metropolitan Yeraltı Demiryolu

image-placeholder-title-5

Metropolitan Yeraltı Demiryolunun açılışı ile 10 Ocak 1863'te trenler Londra sokaklarının altında eşi benzeri görülmemiş derinliklerde çalışmaya başladığında demiryolu çağı yeni zirvelere ulaştı. Dünyanın ilk metrosu, Paddington İstasyonu ile şehrin finans bölgesini birbirine bağlayan dört mil uzunluğundaki bir hat üzerinde çalışıyordu ve buharlı lokomotiflerin çektiği gazla aydınlatılmış ahşap vagonlara binen 30.000'den fazla yolcuyu taşıdığı açılış gününden itibaren büyük bir hit oldu. Londra metro toplu taşıma etkinliğini kanıtlamış ve İngiliz başkentin sokaklarında tıkanma ve refah azaltan atlı trafik sıkışıklığı hafifletti.

6. Kıtalararası Demiryolu

image-placeholder-title-4

Bir balyoz, 10 Mayıs 1869'da Utah'daki Promontory'nin zeminine, ülkenin ilk kıtalararası demiryolunu tamamlamak için törensel bir altın çivi çaktığında, Birleşik Devletler gerçekten birleşti. Sacramento, California'dan doğuda bulunan Central Pasifik Demiryolu binası ve Omaha, Nebraska'nın batısındaki Union Pasifik Demiryolu binası ile kıtalararası demiryolu ile yedi yıl boyunca inşa edilmiştir. 3.000 millik ülkeler arası seyahat için seyahat süresi aylar sürerken, bir haftadan daha aza indirdi. Kıtalararası demiryolu, Birleşik Devletler'in hızla batıya doğru genişlemesine katkıda bulundu ve beraberinde Vahşi Batı'nın yükselişini ve bu topraklarda yaşayan Kızılderili kabileleriyle savaşları getirdi. Aynı zamanda Batı'nın bol kaynaklarının çıkarılmasını ve bunları Doğu'daki pazarlara taşımasını ekonomik olarak mümkün kıldı.

7. Trans-Sibirya Demiryolu

image-placeholder-title-3

Sekiz zaman dilimini ve 6.000 mil boyunca kuzey kutbuna yayılan Trans-Sibirya Demiryolu, 1916'da tamamlandığında inşa edilen en uzun ve en pahalı demiryoluydu. Seyahat için geçen süreyi aylardan, sadece sekiz güne indirdi. Proje o kadar çok para gerektirdi ki, Birinci Dünya Savaşı'nda Rus ordusu için ekonomik kıtlıklara ve yetersiz silahlara yol açarak 1917 Rus Devrimi'ne katkıda bulundu. Komünistler, Rus Devrimi'ni izleyen iç savaş sırasında iktidarı sağlamlaştırmak ve II.Dünya Savaşı sırasında yeni askerleri cepheye koşturmak için demiryolunu kullandılar. Demiryolu doğuya doğru göçü ateşledi ve ayrıca kömür, kereste ve diğer hammaddelerin Sibirya'dan Rusya'nın büyük şehirlerine taşınmasına izin verdi.

8. Holokost trenleri

image-placeholder-title-2

II.Dünya Savaşı sırasında, Alman Ulusal Demiryolu, Yahudilerin ve diğer Holokost kurbanlarının Nazi gettolarından altı milyon insanın sistematik olarak öldürüldüğü Treblinka ve Auschwitz gibi toplama kamplarına zorla sınır dışı edilmesini denetledi. Sürgün edilen Yahudiler, bindirildikleri yük vagonları ve sığır vagonlarında yiyecek ve susuzluk yüzünden birçoğu toplama kamplarına gelmeden önce öldü. 

9. Tōkaidō Shinkansen

image-placeholder-title-1

Tokyo ve Osaka arasında, iki şehir arasındaki seyahat süresinin yarısına inen yüksek hızlı tren hattının tamamlanmasıyla tren seyahati yeni bir döneme girdi. Tokyo'daki 1964 Yaz Olimpiyatları'ndan hemen önce açılan Shinkansen (Japonca "yeni ana hat" anlamına gelir) saatte 125 mile varan hızlarda galip geldi. Öncü hızlı tren, Japonya'nın savaş sonrası bir endüstriyel güç olarak yeniden inşasının bir sembolü olarak hizmet etti ve ilk üç yılda 100 milyon yolcu taşıdıktan sonra, yüksek hızlı demiryolunun ticari bir başarı olabileceğini gösterdi. Tōkaidō Shinkansen mühendisliği - adanmış yollar, hemzemin geçitler ve keskin virajlar içermiyor - dünya çapında gelecekteki yüksek hızlı demiryolu projeleri için bir şablon görevi gördü.

10. Eurostar

image-placeholder-title

İngiliz Kanalı'nın altındaki bir demiryolu tüneli 1994 yılında açıldığında, Büyük Britanya, Buz Devri'nden bu yana ilk kez Avrupa anakarasına bağlandı. İngiltere, Folkestone ve Fransa Coquelles arasında 16 milyar dolarlık bir maliyetle inşa edilen 31 millik tünel, Eurostar yolcularının Londra ve Paris arasında sadece iki buçuk saatte ve feribot taşımacılığına ihtiyaç duymadan seyahat etmelerine olanak tanıdı. Dünyanın en uzun deniz altı tüneli olan "Chunnel" olarak adlandırılan, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği tarafından Modern Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak adlandırıldı.

Kaynak: History

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş