GEZİDünyada Tırmanmak için En İyi 10 Dağ

2 Yıl Önce Yazıldı - 1159 Kelime

Gözünü yükseklere dikenler, adrenalin sevenler; işte bu yazım sizin için! Dağ tırmanışı yapabilmek için size müthiş bir “Top 10” listesi hazırladım!01.02.2021 21:50:30

Outdoor sporları sevenler arasında en büyük dilimi de dağcılık tutkunları oluşturuyor. Zirvelere tırmanmak, çetin ortamlarda kamp kurmak, nefes kesen manzaraları görmek uğruna tehlikeyi göze almak bazıları için bir tutkudur. Ben de bu tutkuya gönül vermiş, gönül vermeye hevesli herkes için güzel bir liste hazırladım!

Everest Dağı

Zirve'de başka ne olabilirdi ki? Elbette, bu dünyada tırmanabileceğiniz en yüksek dağ olan, pek çok dağcının nihai hedefi Everest! Dile kolay, deniz düzeyinden tam 8.848 metre yükseklikte bir zirve düşünün. Öyle ki biraz daha yukarda stratosfer var, sonrası uzay! Şaka şaka, o kadar da yüksek değil tabii. Buna rağmen Himalayalar'daki Everest tırmanmak için en ekstrem deneyimlerden birini sunuyor bizlere. Ana kamp alanına kadar tırmanış izni almanıza da gerek yok. Ancak gözünüz zirvede ise o ayrı tabi.

Annapurna Dağı

Eğer dağcılık malzemeleri hazır bekliyorsa Annapurna Dağı da hedeflerinizden biri olabilir. 8075 metrelik yüksekliği ile Nepal sınırında yer alan Annapurna, Nisan - Temmuz ayları aralığında tırmanış için en ideal vakitleri sunuyor. Kar beyazı taşlardan oluşan sokakları ve bembeyaz evleriyle Nepal'i çok daha başka bir açıdan görmek için tırmanabileceğiniz Annapurna hemde dünyanın en geniş 10. Dağı oluyor.

K2 Dağı

Size K2 Dağı hakkında bilgi vermeye zorluğundan başlayayım; K2'ye tırmanmak Everest'ten bile daha zor. Karakurum'da, Çin ve Pakistan sınırında yer alan bu dağı gözünüze kestirdiyseniz zorlu bir mücadeleye girişeceksiniz demektir. 8611 metrelik yolculukta sizi zorlu patikalar, birdenbire düşebilecek kayalar, çığlar bekliyor olacak. Benden söylemesi... Ama ilham almaya ihtiyacınız var ise dünyanın en yüksek ilk 8 zirvesine çıkmayı başarmış tek Türk olan Tunç Fındık'ın K2'ye de nasıl adını yazdığını araştırın derim.

Klimanjaro Dağı

Bütün malzemeleriniz hazır, tek ihtiyaç duyduğunuz tırmanacak bir dağ ise Klimanjaro'yu gözünüze kestirebilirsiniz. Afrika kıtasının en yüksek zirvesine gözünüzü diktiyseniz en yüksek zirvesinin 5.892 m'lik bir yüksekliğe sahip olduğunu bilmelisiniz. Ancak, bu yüksek bir “challange” değil; çünkü Klimanjaro Dağı esasında acemi dağcılar için bile tırmanmaya çok elverişli. 

5f6fc20c55428408b83ad5bb

McKinley Dağı

6.194 m'lik yüksekliğe sahip dağın zirvesine ulaştığınızda Kuzey ABD'nın da en yüksek noktasında bulunmuş olacaksınız. Beş buzul ve çok sayıda buz nehri ile çevrelenmiş olan bu dağa tırmanırken çetin hava şartları da sizi zorlayacak. Alabileceğiniz en iyi tırmanış ayakkabısına soğuktan olabildiğince korunmak ve buzlu yüzeylerle başa çıkabilmek için de ihtiyacınız olacak.

Elbruz Dağı

Listenin zirvesine doğru yaklaşırken size Elbruz Dağı'nı da anlatayım. 5.633 m'lik zirvesi ile Avrupa ve Asya arasında sınır görevi görüyor. Aslında tırmanmak için basit bir dağ olarak görülüyor. Lakin, hava koşulları konusunda kimse kesin bir şey söyleyemiyor; bir hayli sert değişimlerle karşılaşabilmeniz mümkün. Yetersiz donanımla tırmanmaya kalkışmak akıllıca olmayacağı gibi bir hayli da tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Üzerinde yürüyeceğiniz buzulları da düşünürseniz çok sağlam bir dağ ayakkabısı almanız gerektiğini tahmin edersiniz.

Matterhorn Dağı

İsviçre ve İtalya alplerinde yer almakta. İtiraf edeyim ki İsviçre ve İtalya dendiği anda bile daha sempatik geliyor ve 4.478 m'lik yükselik o kadar da korkutmuyor. Kaldı ki pek çok kişi aynı fikirde gibi; çünkü burası tırmanmak için dünyadaki en popüler dağlardan biri hemde. Birçok farklı seviyeden dağcı için de kucağını açıyor Mattehorn. “Tırmanmak benden sorulur” diyenler için Zmtt ve Fruggen Sırtı ideal rotalar olurken “Çok da şe'apmayalım ya” diyenler için Aslan veya Horni Sırtı sabit halatlar, kulübeler ve merdivenler ile çok da zorlamayan rotaları sunuyor.

Khuiten Dağı

Uzun bir uçuşu göze alıyorsanız Moğolistan'da bulunan Khuiten Dağı'na gidebilirsiniz. Tabii Moğolistan'a gitmekle bitmiyor. 4.374 m'lik bu dağa ulaşmak için at sırtında veya kiralayabileceğiniz develerle de oldukça yol almanız gerekecek. Zira, Khuiten Dağı bir hayli ücra bir yerde bulunuyor. Dağa ulaşmak için tüm kamp malzemelerini de sizin taşımanız gerektiğini de ekleyeyim.

Ağrı Dağı

Dağ tırmanışı Türkiye coğrafyasında sandığınızdan daha çok seçenek barındırıyor. Yani, “Yurt dışına nasıl çıkayım?” diye üzülmenize hiç gerek yok. Başka pek çok dağın beraberinde, sönmüş bir volkanik dağ olan Ağrı Dağı 5.137 metre yüksekliği ile muhteşem bir tecrübe yaşamanızı sağlamaya yetecektir. Üstelik özellikle de teknik tırmanış yapabilmek için de bir hayli elverişli. Uzunca bir süre boyunca yalnızca taş ve kayalık görecek olsanız da zirveye vardığınızda muazzam bir manzara sizi bekliyor olacak.

Eiger Dağı

Ayakkabılar, halatlar, dağcı kıyafetleri... Her şey hazırsa Eiger Dağı'na doğru yola çıkabilirsiniz; tabii, bu dağa tırmanmak için yeteri kadar deneyime sahipseniz. Sadece kuzey yönünün “Ölüm Duvarı” olarak anıldığı Eiger'in yüksekliği 3.970 metre. Bahsi geçen kuzey yönündeki buz duvarına ise yalnızca kış aylarında tırmanmak mümkün. Sıcak havaların işi kolaylaştıracağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz; zira, ısınan havanın etkisiyle eriyen buzullar ve buna bağlı şekilde düşen taşlar tırmanışı kolaylaştırmanın yakınından bile geçmiyor.

Bütün malzemeleri hazırlamak ve tırmanacağınız dağı seçmek dışında bir de bilet almanız gerekmektedir. Sevgili Timetürk okurlarısiz keşfedin diye daha ne yapayım? Sıra sizde! İyi yolculuklar... :)

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)