DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

BURSA

20:10

04:11
20:10
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:55

03:57
19:55
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:38

03:41
19:38
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
19:21
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:06

03:24
19:06
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:12:00

İftar vakti

ANKARA

19:55

03:57
SAHUR
19:55
İFTAR

ERZURUM

19:21

03:24
SAHUR
19:21
İFTAR

İslam Zirvesi'nde Suudi-İran gerginliği

Ruhani'nin Kral Selman'a bakışı zirvede kaydedilen en çarpıcı anlardan oldu... Fotoğraf, zirve sonrası iddia edilen Suud-İran gerginliğini doğrular nitelikte...

15.04.2016 03:18:18

İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin sonunda açıklanacak ortak deklarasyonun taslağı oluşturulurken, İran'la ilgili maddelere Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in itiraz ettiği öne sürüldü.

Al Jazeera'den Ece Göksedef'in haberine göre, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) İstanbul'da düzenlenen 13. zirvesi öncesi dışişleri bakanları, zirve sonunda açıklanması planlanan ortak daklarasyon metni üzerine çalıştı. Cuma günü zirve sonuçlanana kadar birçok maddesinin değiştirilebileceği öngörülse de taslak metinde yer alan ifadeler krize yol açtı.

Taslak metinde İran'da Suudi Arabistan elçiliklerine yönelik saldırılar kınandı, İran'ın diğer ülkelerin içişlerine karışmaması gerektiğinin altı çizildi.

İran'ın itiraz ettiği maddeler şöyle:

* Müslüman ülkelerin İran ile ilişkilerinin iyi komşuluk ilkelerine dayalı olması konusuna dikkat çekilir. Ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde içişlerine karışılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. Aradaki husumetlerin İİT ve BM kurallarına göre barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini, şiddet veya tehdide başvurulmaması gerektiğine dikkat çekmektedir.

* İİT, İran'ın Tahran ve Meşhed kentlerindeki Suudi Arabistan diplomatik temsilciliklerinin saldırıya uğramasını kınamaktadır. Bu saldırıların diplomatların korunmasına yönelik uluslararası kanunlara açıkça aykırı olduğunu vurgular.

* İİT, Suudi Arabistan'da terörle bağlantılı kişilere yönelik verilen yargı hükümleriyle ilgili İran'ın açıklamalarını reddeder. Çünkü bu açıklamalar Suudi Arabistan'ın içişlerine açık bir karışma sayılır. Bu da BM'nin ve İİT'nin kurallarıyla ve uluslararası kanunlarla örtüşmemektedir.

* İİT, İran'ın Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi bölge ülkelerinin ve İİT'ye diğer üye ülkelerin içişlerine karışmasını ve terörü desteklemeye devam etmesini kınamaktadır.

* İİT, üye ülkelere ve uluslararası topluma yıkıcı etkileri ve çok ciddi sonuçları doğurabileceğinden dolayı, mezhepçi gündemlerin benimsenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

AÇILIŞ KONUŞMALARINDA İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN'A MESAJ

Bu taslak metnin oluşturulmasının ardından İİT Zirvesi'nin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Suudi Arabistan Kralı Selman'ın da bulunduğu liderlere hitap eden Erdoğan, ‘mezhepçilik fitnedir' dedi. İİT içindeki ülkelere Sünnilik, Şiilik üzerinden tartışmak yerine Müslümanlığı ön plana çıkararak birlik olma çağrısı yaptı.İİT Genel Sekreteri İyad Medeni de örgüt içindeki kavgaların örgütün kapasitesini düşürdüğünü söyleyerek uzlaşma yoluna gidilmesi konusunda uyarı yaptı.

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN KOORDİNASYON KONSEYİ KURULDU

Erdoğan'ın Aralık ayı sonunda Riyad'a yaptığı ziyarette kararlaştırılan Suudi Arabistan-Türkiye Koordinasyon Konseyi için imzalar da zirve sırasında atıldı.
Suudi Kral Selman ve Dışişleri Bakanı Cubeyir, zirve öncesi Ankara'ya iki günlük resmi bir ziyarette bulunmuş ancak imzalar atılmamıştı. İki ülke arasında işbirliğini geliştirmek üzere kurulan konsey için imzalar, İran ile sorunların yaşandığı sırada İstanbul'da, zirvenin gerçekleştiği kongre merkezinde atıldı.
Zirvenin ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani de İstanbul'da bir günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile ikili görüşme yapması planlanan Ruhani, Suriye ve Irak'taki görüş ayrılıkları sebebiyle oluşan gerilim sonrası ilk kez Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiriyor

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

CAHİT

İRAN da bizim gibi arap olmayan bir Müslüman ülke,, en büyük ,en zengin,en güçlü komşumuz,, dost kalalım, turisti boldur gelsin, halkım kazansın,, gaz ve petrol alalım, mallar satalım, ülkem kalkınsın.. batsın bu İsrail yapım MEZHEP POLİTİKASI.. bazı saflarda alet olmuşlar.

Hür

Ruhani ne yapsın?...İsraille dost olmakta bir beis görmeyenler,irana ateş püskürüyor!...iranı karalayanlar;gidin bir vahhabi suudinin evine misafir olun,birde gidin bir iranlı şia nın evine misavir olun,o zaman aradaki farkı anlarsınız...

Siman

Aslan bakar çakal kaçar

Fuat ozkan

Bunlar tarihleri boyunca hep ehli sünnete düşmanlığı ile ön plana çıkan sapık firka onlar bizim ne dostumuz nede din kardeşimiz hala onları ne diye islam halkasına koymaya devam ediyor sunuz

mustafa

Kadir yavuz peki senin kuyruğundaki nedir?Sen sünni isen o iranlılar sana da sövüyorlar haberin var mı?Yok şii isen diyecek birşeyimiz yok ne yapalım.

Kadir Yavuz

Fuat cim, kuyruk acın ağırdır İRANDAN, anladık. bir tek senin dediğin mi Müslüman olabilir yani ? sen kimsin.! herkes hürdür. ... ışid tekfircileri de diyor ki ' ya bendensin ya kafir '... heh. bu nasıl gerici zihniyet.. allahdan korkun.

Fuat ozkan

Artik şu mecusi iranlilari islam dan uzak olduğu soylenmeli ve onlarla mesafe oluşturulmalı çünkü onlar hiç bir zaman Müslümanlara dost olmadı ve hep sahtekar bir tutum içinde oldular onlar deyilmi izinde olduğumuz sahabelere söven onlar deyilmi ırakta afganda kafirlerle iş birliği yapıp müslüman lari öldürten

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan