DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Hitler'in topu Suriye'de ne arıyor?

Suriye'de görüntülenen FH - 18 tipi top bataryaları Batı basınında tartışmalara yol açtı. Hitler döneminde üretilen topun Suriyeli gruplara nasıl ulaştığı sorusu Batı basınının kafasını karıştırmış durumda.

8 Yıl Önce
2015-05-27 14:57:33

TİMETÜRK | HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz günlerde Suriye'nin etkin direniş hareketlerinden Ahrar'uş Şam'ın yayınladığı bir videoda yer alan silah dünya basınında tartışma konusu oldu. II.Dünya Savaşı günlerinden kalma silahın Suriyeli muhaliflerin eline nasıl geçtiği tartışılırken Ahrar'uş Şam Hareketi'nden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

105 milimetre çapındaki FH - 18 tipi top, İkinci Dünya Savaşı esnasında Hitler'in liderliğinden Alman Nazi Orduları tarafından yoğun şekilde kullanılmıştı. Özellikle Fransa ve Rusya cephelerinde yoğun şekilde kullanılan top, Alman güçlerinin Afrika'da girdiği savaşlarda da yoğun şekilde kullanılmıştı. Askeri anlamda hem çakılı top olarak kullanılabilen, hem muhtelif zırhlı araçlarla monte edilebilen hem de tekerlekleri sayesinde araçlarla çekilerek mobil top bataryası haline getirilebilen FH - 18 modeli top, uzun bir aradan sonra ilk kez bir çatışma sahasında görüntülendi.

Alman basınında, topun Ahrar'uş Şam'a nasıl ulaştığı sorgulanırken Washington Post gazetesi ise top sisteminin İkinci Dünya Savaşı döneminde Sovyetlerin eline geçtiğini ve Almanlardan alınan bu topun daha sonra Esed rejimine verilmiş olabileceğini öne sürdü. Gazetenin iddiasına göre top, Esed güçlerinin elinden de Suriyeli muhaliflere geçti.

2011 yılından bu yana savaşın devam ettiği Suriye'de, Esed rejimine ait çok sayıda silah yapılan baskınlarla muhalifler tarafından ele geçirildi.

.

YORUMLAR (1)

mehmet yılmaz

esedin karargahlarını basıp savaş ganimeti olarak ele geçirilen toplardan. aynısı işidin tedmürdeki esede bağlı silah depolarından da çıktı. bir kaç site araştırırsanız bulabilirsiniz. belliki almanya bu hurda topları esed rejimine kakalamış. bu toplar direnişçilere verilsseydi adamlar, tüpten top yapmazlardı. batı suriye gerçeğinden çok uzak yaşıyor. belliki birileri manipülatif servis peşinde.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş