DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dünya'ya göktaşı mı yaklaşıyor? Göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?

NASA dev bir göktaşının Dünya'ya yaklaştığını 21 Mart'ta Dünya'nın yakınından geçeceğini açıkladı. Açıklamanın ardından sosyal medyada binlerce kişi dünyaya göktaşı mı çarpacak? sorularını sormaya başladı. NASA 2001 FO32 adı verilen meteorun 2021 yılında gözlenebilecek en büyük göktaşı olduğunu da açıkladı. Dünya'ya göktaşı mı çarpacak? diye düşünenlere şunu belirtmekte fayda var. NASA göktaşının Dünya'nın yaklaşık 2 milyon kilometre uzağından geçeceğini belirtti.

9 Ay Önce
2021-03-17 17:55:53

NASA 21 Mart'ta devasa bir göktaşının dünyanın yakınından geçeceğini açıkladı. Haberi alan ve paniğe kapılan bazı insanlar da sosyal medyada Göktaşı dünyaya mı çarpacak? soruları sorulmaya başlandı. öncelikle şunu belirtmekte fayda var. NASA'nın açıklamasına göre Dünya'ya göktaşı çarpması gibi bir durum söz konusu değil. NASA 21 Mart tarihinde dev bir asteroitin Dünya'nın yakınından geçeceğini açıkladı. NASA, 2001 FO32 adı verilen asteroitin 2021 yılında gözlenebilecek en büyük göktaşı olduğunu söyledi. NASA göktaşının Dünya'ya çarpma riskinin bulunmadığını söyledi.

DÜNYA'YA ÇARPMA RİSKİ BULUNMUYOR

NASA'dan yapılan açıklamaya göre göktaşı Dünya'nın yaklaşık 2 milyon kilometre yakınından geçecek. 2 milyon kilometre uzak gibi gelebilir ancak Dünya'ya en yakın gezegen Venüs ve iki gezegen arasında 38 milyon kilometre bulunuyor. NASA göktaşının Dünya'ya çarpma riskinin bulunmadığını söyledi.

20 YILDIR İZLENİYOR

NASA, 2001 FO32'ın 20 yıl önce keşfedildiğini ve o tarihten beri düzenli olarak izlendiğini belirtti.

440-680 METRE GENİŞLİĞİNDE

Dev asteroitin 440-680 metre genişliğinde ve en az 1 kilometre çapında olduğu ve saatte 124 bin kilometre hızla hareket ettiği ifade edildi.

NASA NEDİR?

NASA yani Türkçe açılımı ile Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi. NASA Amerika Birleşik Devletleri'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum. 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur.

meteor_göktaşı

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş