DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dünya ünlüleri hacamata sarıldı

Hacamat yaptırmak sünnet mi değil mi diye tartışma sürerken Hollywood yıldızları başta olmak üzere dünya ünlüleri de hacamatla sağlık arıyor

05.03.2021 21:57:34

Hacamat, yani vücuttan kan alma yöntemiyle yapılan tedavi tekrar gündemimize girdi.

Dünyaca ünlü ABD'li aktör Dwayne Johnson'un hacamat tedavisi olduktan sonra çektiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşması hacamatı tekrardan hatırlattı. Sırtında 26 noktada tedavi olan ‘The Rock' lakaplı aktör, son zamanlarda yaşadığı ağrılardan kurtulmak için bu yola başvurmuş. Paylaşımının altına "Göründüğünden daha iyi hissettiriyor" notu düşen oyuncu, Yorgun vücudumu zinde tutmak için her zaman farklı yöntemlere başvuruyorum. Zinde kalmak için bu yeni bir teknik, sadece bir vücudumuz var ve ona iyi bakmalıyız" notunu düştü.

Hangi ünlüler hacamat yaptırdı?

Hacamat son dönemde özellikle ünlüler arasında rağbet görmeye başladı. Prens William- Kate Middleton, Justin Bieber, Madonna, Jennifer Aniston, David-Victoria Beckham, Jessica Simpson, Britney Spears, Lindsay Lohan ve Gywenth Paltrow gibi isimler bu yöntemi kullandı.
Prens William-Kate Middleton'ın, Buckingham Sarayı'nda hacamat doktorlarının bulunduğu ve ailesine de bunu uyguladığı iddialar arasında.

Peygamberimiz zamanında var mıydı?

Hacamatın daha eski zamanlarda olduğu gibi, peygamberimiz zamanında da sağlığı koruma ve bir tedavi metodu olarak uygulandığı, bizzat kendisinin hacamat yaptırdığı, hatta hacamatı teşvik ettiği biliniyor. Hacamatı o dönemde uygulanan en iyi tedavi metotları arasında sayan peygamberimizin ve ashabının genel olarak ağrıya ve baş ağrısına karşı baş, omuz, boyun damarları, kalça ve ayağın üstünden hacamat yaptırdığı, hacamatın akla ve hafızaya kuvvet verdiğini söylediği rivayet edilmekte.

Nerede ve ne zaman başladı?

Tıp tarihinde kan alma yöntemiyle tedavinin ilk defa nerede ve ne zaman başladığı hususunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Mezopotamya, Mısır ve diğer Ön Asya uygarlıklarında birçok hastalığın bedene giren cin ve kötü ruhlarca meydana getirildiğine inanıldığı ve hastalığın geçmesi için bunların sihir-büyünün yanı sıra kan alma yoluyla vücuttan çıkarılmasına çalışıldığı da biliniyor. Arkeologlar Çin'de M.Ö. 1000 yıllarına ait kupa tedavisi kanıtlarına rastlarken Eski Yunan'da, Hipokrat'ın M.S. 400 yıllarında iç hastalıklar ve yapısal problemler için kupa kullandığı bildirilmektedir. Bu metodun birçok formları Asya ve Avrupa uygarlıklarında tıpta yayılmıştır.

Peki fayda sağlıyor mu?

Tıp uzmanları da bu konuda çalışmalar yaparken uygulamanın vücuda faydalı olduğunu kaydediyor. Hacamatta kılcal damarlardaki tıkanıklıklar açılırken vücutta biriken pis kanın dışarı atılması sağlanıyor. Dokuların beslenmesine, kan üretiminin artmasına, sertliklerin ve ödemlerin kaybolmasına vesile oluyor.Hacamat aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirip bedene dirilik kazandırıyor. Kan üretim sistemi ile birlikte ağrıların önlenmesine vesile olmakta.

Ne zaman yaptırılıyor?

Hastalık varlığında her gün ve her saat yapılabiliyor. Pazartesi, salı ve perşembeleri hacamat günü olarak telakki ediliyor. Bu günler sünnet olarak biliniyor. Cuma, cumartesi ve pazar da tedavi yapılabiliyor. Hicri ayların 17'sine rastlayan salı günü hacamat olmak, 1 yıllık hastalığa şifadır.” şeklinde hadif bulunuyor.
Herhangi bir hastalık olmadan sünnet üzere yapılan hacamattan ayrı olarak;tedavi amaçlı hacamatta ay, gün, mevsim durumuna bakılmaz. Bir başka hadis ise şöyle: “Sizin başınıza bir hastalık geldiğinde hemen hacamat olun.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş