DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Dünya Sigarasız Günü

Dünya Sigarasız Günü

31.05.2015 16:24:56
Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu, yasa dışı tütün ticaretinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması ve kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.

"Dünya Sigarasız Günü" dolayısıyla Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada, tütün kullanımının, dünyada en önemli önlenebilir hastalık nedeni ve erişkin ölümlerinin yüzde 10'undan sorumlu olduğu ifade edildi.

Dünyada her yıl 6 milyon kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan, 600 binden fazla insanın da kendisi sigara içmediği halde başkalarının içtiği sigara dumanına maruz kaldığı için hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, eğer önlem alınmazsa 2030 yılında yıllık ölümün 8 milyona ulaşacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 15 milyon kişinin sigara içtiği ve her yıl yaklaşık 150 bin kişinin sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybettiği vurgulandı.

Dünyada satılan her 10 sigaradan birisinin yasa dışı yollarla ülkelere sokulduğu ve satıldığı ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Ülkemizde 2014 yılında 94 milyar adet sigaranın yasal yollarla satışı gerçekleşmiştir. Bunun dışında yüzde 15'lik bir oranın da yasa dışı ticaretle satıldığı tahmin edilmektedir. Bu da 14 milyar adet sigaraya karşılık gelmektedir. Satış bedeli karşılığı yaklaşık 5 milyar liradır. Yasa dışı ticaret sonucu, sigaralar ucuz fiyatla satılmakta, bunun sonucunda gençler çok daha kolay sigaraya ulaşmakta ve bağımlı olmaktadır."

Açıklamada, yasa dışı tütün ticaretinin engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması ve kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiği kaydedildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

*@/

Kesin turk istihbaratindan para almistir bu eylemi icin :))

Görüş Bildir Bizimle Paylaş