DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Düden Şelalesi'ne Arap turist ilgisi

Antalya'nın doğal güzelliği ve soğuk suyuyla önemli turistik mekanları arasında yer alan Düden Şelalesi'ne Arap turistlerin uğrak yeri oldu.

7 Yıl Önce
2015-08-24 15:41:29

AA'nın haberine göre, Kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali'nden alan şelaleyi, her yıl yurtiçi ve yurtdışından yerli ve yabancı çok sayıda turist ziyaret ediyor.

Serinlemek, piknik ve doğada güzel zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Düden Şelalesi'nde turistler, yürüyüş yapıyor ve fotoğraf çektiriyor.

Kuzey Irak, Çin, Japonya, Azerbaycan, Irak, Kırgızistan ve İran başta olmak üzere çok sayıda ülkeden şelaleye gelen turistler, doğal güzelliğiyle büyüleyen şelalede güzel vakit geçiriyor.

Geçen yıl ocak-temmuz döneminde 83 bin 580 kişinin ziyaret ettiği şelale, bu yıl yüzde 45'lik artışla 115 bin 459 turist ağırladı.

Temmuz ve ağustosta artış

Antalya Büyükşehir Belediyesinde Düden Şelalesi'yle ilgili birimin müdürü Hakan Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şelaleye özellikle yaz döneminde ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Temmuz ve ağustos aylarında giriş yapan turist sayısının arttığına dikkati çeken Demirel, "Özellikle Kuzey Irak'tan gelen turist sayısı önemli derecede arttı. Bu sene Rusya'daki sıkıntı yüzünden Rus turist az gelince, tur operatörleri Azerbaycan, Kırgızistan, Irak pazarına girdi" dedi.

"Hafta sonları 9 bin kişi giriş yapıyor"

Düden Şelalesi'ne gelen Arap turist sayısının önceki yıllara göre önemli derece arttığını anlatan Demirel, şöyle konuştu:

"Haziranda 59 bin 17 kişi giriş yaparken, temmuzda ise 115 bin 459 turist giriş yaptı. Geçen sene temmuz ayında 83 bin 580 kişi ziyaret etmişti. Yüzde 45'lik bir artış oldu. Geçen seneye oranla büyük bir artış var. Ağustosta da geçen senenin 20, 30 bin üzerine çıkacaktır."

Demirel, şelaleyi yıllık ortalama 450 bin kişinin ziyaret ettiğini, ziyaretçi sayısının hafta içi günlük 4 bin ila 5 bin 500, cumartesi ve pazar günleri ise yaklaşık 9 bin olduğunu kaydetti. Demirel, "Şelaleye bu yıl özellikle Araplar yoğun ilgi gösteriyor. Turistler, şelaleden de oldukça memnun" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş