SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Dubai'de 'Koşer' şirketi kuruldu

Dubai'de 'Koşer' şirketi kuruldu

Körfez ülkelerinin İsrail ile yakınlaşmasının ardından Dubai'de 'Koşer Arabiya' adında bir şirket kuruldu. Şirket, 'Yahudiler için helal ürün' anlamına gelen 'koşer' ürünler üretecek ve dünyaya ihraç edecek.

Dubai'de 'Koşer' şirketi kuruldu
15.3.2019 21:24:13

Şalom Gazetesi'nin haberin egöre Dubai'de, dünyanın dört bir yanındaki Yahudilere 'helal ürün' sağlayacak bir şirket kuruldu. 'Koşer Arabia' adındaki şirketin kurucusu Dubai'deki Yahudi cemaatinin başkanlığını yapan Johannesburg doğumlu Avukat Ross Kriel.

ŞİMDİLİK SADECE SÜT VE BALIK ÜRETECEK

Şimdilik sadece süt ve balık ürünleri hazırlayan şirketin et konusunda 'kaşerut/koşerut' uzmanı görevlendirilmiş bir hahamı henüz yok.

İLK HİZMET VERDİĞİ İSİM PAPA OLDU

Şirketin ilk hizmet verdiği isim ise Papa oldu. Koşer Arabiya, geçtiğimiz günlerde BAE'nin başkenti Abu Dabi'de Papa'nın ziyareti kapsamında düzenlenen Dinler Arası Diyalog Konferansı'na yiyecek sağladı.

KOŞER veya KAŞER GIDA

Musevi inancına uygun olarak üretilmiş ürünleri tescilleyen bir belge olan Koşer, dünyanın birçok yerinde mevcut.

Koşer üretimde işletmelerdeki tüm aşamalar, kullanılan malzemeler ve ekipmanlar sorumlu haham tarafından incelenirken, kelime İbranice'de "uygun" anlamına geliyor.

Yahudi inancında tıpkı İslam'daki gibi domuz eti haram sayıldığı için dünyanın birçok yerinde Müslümanlar helal ürüne ulaşmak için bu gıdalara yönelebiliyor. Fakat Türkiye'de "helal gıda etiketi" olması gerektiğini savunan Müslümanlar, bunun uygun olmadığını düşünüyor. Gerekçe olaraksa "kesim öncesi Allah'ın adını anmayı" gösteriyorlar. İslami kesim tarzında her hayvanı kesmeden önce tek tek "Bismillahu Allahu Ekber" demenin gerekli olduğu söylenirken, Musevi inancında kesimin yapılacağı gün bir kere anmak yeterli olarak görülüyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR